"Majowe" z muzułmanami

Nietypowym „nabożeństwem majowym” zakończyli miesiąc maryjny chrześcijanie Kirkuku, modląc się razem z wyznawcami islamu. W tym mieście na dotkniętej ostatnio krwawą przemocą północy Iraku zaprosił muzułmanów do wspólnej modlitwy tamtejszy arcybiskup chaldejski Louis Sako.

W katedrze obrządku chaldejskiego katolicki diakon odczytał opis zwiastowania z Ewangelii Łukasza, a jeden z imamów 19. surę Koranu Mariam, poświęconą Matce Jezusa. Islam otacza Maryję szacunkiem, choć nie uważa Jej za Matkę Bożą, nie uznając bóstwa Chrystusa.

Kobiety obu religii odmówiły modlitwę do Maryi w czterech tamtejszych językach: arabskim, kurdyjskim, turkmeńskim i chaldejskim. Zwierzchnicy religijni wypuścili na znak pokoju gołębie. W spotkaniu wzięły udział rodziny dwóch ofiar terroryzmu, zamordowanych w Kirkuku w połowie maja: chrześcijanina porwanego z żądaniem wygórowanego okupu i muzułmańskiego policjanta.

Terror związany tak z islamskim fundamentalizmem, jak i z przestępczością, nasila się ostatnio na północy Iraku. W pobliskim Mosulu zamordowano wczoraj chrześcijanina wyznania syryjskoprawosławnego, wicedyrektora fabryki cementu, ojca czworga dzieci. Abp Sako, inicjator dzisiejszego nabożeństwa w Kirkuku, zaapelował o zaprzestanie przemocy i dopuszczanie chrześcijan do udziału w budowaniu życia społecznego.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, ISLAM, MARYJA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.