Egipt: Bractwo Muzułmańskie ma partię

Bractwo Muzułmańskie, które od ponad 50 lat było zdelegalizowane w Egipcie, zarejestrowało swoje ugrupowanie polityczne, Partię Wolności i Sprawiedliwości - podały we wtorek egipskie media. Bractwo uważane jest za największa siłę opozycyjną w Egipcie.

Ten krok umożliwi ugrupowaniu start we wrześniowych wyborach parlamentarnych, pierwszych od lutowego oddania władzy w kraju przez prezydenta Hosniego Mubaraka.

O utworzeniu "świeckiej partii politycznej" Bractwo poinformowało pod koniec kwietnia. Konstytucja Egiptu zakazuje istnienia ugrupowań działających w oparciu o założenia religijne.

W celu zarejestrowania partii Bractwo ogłosiło, że będzie ona otwarta dla muzułmanów i chrześcijan, będą też mogły do niej należeć kobiety.

Na przewodniczącego Partii Wolności i Sprawiedliwości został wybrany Mohammed Mursi, który jest członkiem najwyższego organu Bractwa Muzułmańskiego, Rady Konsultacyjnej. Ma ona stu członków.

Sekretarz generalny Bractwa Mohammed Husejn zapowiedział, że w wyborach prezydenckich, których terminu jeszcze nie ustalono, Bractwo Muzułmańskie nie wysunie swego kandydata.

Bractwo, uważane za najlepiej zorganizowany blok po obaleniu Mubaraka, zostało zdelegalizowane w 1954 roku. Mimo to prowadziło działalność społeczną i wydawało znaczne środki na pomoc dla najuboższych. Ośrodkami jego działania są meczety, związki zawodowe i uniwersytety.

W wyborach parlamentarnych w 2005 roku członkowie Bractwa, startujący jako kandydaci niezależni, zdobyli 20 proc. głosów.

Bractwo Muzułmańskie wywodzi się z najstarszego nurtu sunnickiego w religii muzułmańskiej, założonego w 1928 roku przez Hassana al-Bannę, który rozwijał swą doktrynę w oparciu o dogmat "tawhidu", to jest fuzji tego, co religijne i polityczne.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EGIPT, PARTIE

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg