Cerkiew w sercu islamu

Po czterech latach ukończono pracę nad budową pierwszej prawosławnej cerkwi patriarchatu moskiewskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Świątynia pod wezwaniem św. Filipa Apostoła została wzniesiona w mieście Sharjah. Kamień węgielny pod jej budowę w 2007 roku położył ówczesny metropolita smoleński i kaliningradzki, a obecnie patriarcha moskiewski Cyryl.

Nowa cerkiew jest unikatowa pod względem architektonicznym, gdyż jako pierwsza na całym Półwyspie Arabskim została ozdobiona pięcioma złoconymi krzyżami umieszczonymi na szczycie kopuł. Zazwyczaj bowiem władze krajów arabskich nie zezwalają na umieszczanie chrześcijańskich znaków na zewnątrz budynków. Obok cerkwi wybudowano centrum parafialne i kulturalne. Na mocy porozumienia pomiędzy zwierzchnikami wspólnot kościelnych świątynia ta będzie użytkowana także przez wiernych prawosławnych należących do patriarchatu Antiochii, który obejmuje swą jurysdykcją kraje Półwyspu Arabskiego.

Przypomnijmy że w ostatnich latach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wzrasta także liczba katolików. Jest tam około 1.300 tys. wiernych należących do Kościoła katolickiego, którzy pochodzą przeważnie z krajów azjatyckich, jak Indie i Filipiny oraz z Afryki.

Konstytucja Emiratów Arabskich gwarantuje wolność religijną a chrześcijanie mogą uczestniczyć w nabożeństwach sprawowanych na terenie swych parafii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.