Chrystianizacja muzułmanów

Spotkanie duszpasterstwa prawników przyniosło bardzo interesujący wykład o islamizacji.

Duszpasterstwo Prawników raz na kwartał gości u siebie biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Najpierw przewodniczył on Mszy Świętej, a po niej wygłosił wykład. Tym razem ordynariusz diecezji legnickiej zmierzył się z tematem zjawiska w Europie, nazywanego islamizacją. Dotyczy ono napływu spoza Europy bardzo licznej fali imigrantów wyznających islam. Oni oraz ich liczne potomstwo tworzą coraz liczniejszą grupę wyznaniową w krajach tzw. zachodniej Europy. Z kolei dotychczasowi mieszkańcy tych krajów, tradycyjnie chrześcijańskich, odrzucają chrześcijaństwo na rzecz szeroko rozumianego ateizmu. 

Spotkanie się więc misyjnego islamu z ateistycznym społeczeństwem rodzi pytania o przyszłość chrześcijańskiej Europy. I tutaj biskup  Siemieniewski wskazywał na pojawienie się, jak to ujął, "słonia w pokoju".

- Lęk chrześcijan przed islamizacją pokazuje nam, że wierzymy w moc misyjności islamu, a nie wierzymy w moc misyjności i prawdziwości chrześcijaństwa. To jedno. Drugą sprawą jest traktowanie relacji pomiędzy islamem a chrześcijaństwem tylko w kategorii konfliktu. Biskup Ratyzbony przypomina, że zadaniem biskupów jest budowanie mostów. Mostów pomiędzy światem a Jezusem. I warto tutaj zadać sobie pytanie, o Boży zamysł na pojawienie się tylu muzułmanów wśród nas. Może oni tu przybyli po to, byśmy mogli ogłosić im Ewangelię? - zastanawiał się biskup Andrzej.

Hierarcha przypomniał też o średniowiecznych wyprawach ewangelizacyjnych św. Franciszka z Asyżu a także opowiedział o współczesnych przykładach licznych nawróceń muzułmanów np. w Niemczech. Sam bywał m.in. w Hamburgu gdzie Ormianin, imigrant z Iranu, prowadzi misje wśród muzułmanów z Iranu, Pakistanu i Afganistanu. Rocznie chrzest przyjmuje tam nawet 500 osób.

- Co może zaproponować chrześcijaństwo muzułmaninowi? A chociażby to, że może on być córką albo synem Boga. Że nie musi być z Bogiem w relacji niewolniczej. Dlaczego tak mówię? Otóż w bardzo wielu krajach muzułmańskich odejście od islamu i przejście na chrześcijaństwo jest obarczone co najmniej ostracyzmem rodzinnym i społecznym ale także więzieniem a nawet karą śmierci. Więc nie jest to relacja z Bogiem oparta o wolny wybór - mówił biskup Andrzej.

Poniżej można posłuchać całego wykładu:

Gość Legnicki "Islamizacja Europy czy chrystianizacja muzułmanów?"

Zachęcamy też do wysłuchania rozmowy z o. Siergiejem Fedorovem OFM Conv. pochodzącym z Kazachstanu, który mówi o snach, przez które muzułmanie postanawiają przejść na chrześcijaństwo:

Gość Legnicki Podcast Gościa Legnickiego. Rozmowa z o. Siergiejem Fedorovem OFMConv z Uzbekistanu
«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg