Zaświaty w pieśni
A tu już nieco współcześniej. Zaduszki na jazzowo w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Miłosz Kluba /Foto Gość

Zaświaty w pieśni

PAP

publikacja 12.11.2024 15:55

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie realizować projekt "Zaświaty w pieśni. Polskie pieśni ku pamięci zmarłych". Projekt składa się z dwóch elementów: warsztatów oraz koncertu pieśni zadusznych.

Warsztaty odbędą się w dniach 21-23 listopada. Koncert pieśni zadusznych odbędzie się w dniu, 24 listopada, o godzinie 19.30 w barokowym dworze w Ochli. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

"Pieśni zaduszne odgrywały kluczową rolę w życiu mieszkańców polskiej wsi, sięgając swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy obrzędy pogrzebowe były integralnym elementem cyklu życia i śmierci. Przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, pieśni te wykształciły unikalne warianty i melodie charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski" - przekazało muzeum etnograficzne.

Na wsiach pieśni zaduszne towarzyszyły nie tylko pogrzebom, ale były również śpiewane podczas dni zadusznych, kiedy wspominano zmarłych przodków i bliskich. "Melodie oddawały powagę oraz smutek towarzyszący rozstaniu z bliskimi. Ich prostota i głęboko zakorzeniona tradycja stanowiły wyjątkowy sposób wyrażenia żalu, a także zjednoczenia społeczności w obliczu straty" - podało muzeum etnograficzne.

Projekt "Zaświaty w pieśni. Polskie pieśni ku pamięci zmarłych" obejmuje trzydniowe warsztaty śpiewu białego, które poprowadzi Kamil Adamus. Pieśni pochodzą m.in. z Małopolski, Kurpiowszczyzny oraz Podlasia.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona

Reklama