Romuva, neopogańska wspólnota religijna starożytnych Bałtów otrzymała status organizacji uznawanej przez państwo litewskie. W 2011 r. wyznawanie tej religii zadeklarowało 5,1 tys. mieszkańców Litwy.
Duchowni Romuvy będą teraz objęci m.in. państwowym ubezpieczeniem społecznym, a zawierane przez nich małżeństwa będą traktowane na równi z tymi zawieranymi w Urzędzie Stanu Cywilnego.
"Na Litwie ludzie różnych narodowości i religii żyją obok siebie od dawna, a każdy ma prawo do praktykowania swojej wiary" - mówiła posłanka partii socjaldemokratycznej Jurate Zailskiene, zachęcając do poparcia projektu.
Przeciwnego zdania był poseł partii konserwatywnej, który stwierdził, że Romuva nie spełnia wymogów religii uznawanej przez państwo, ponieważ jest to grupa kilku tysięcy osób, a jej działalność trwa zaledwie kilka dekad.
Przeciwko oficjalnemu uznaniu wspólnoty za religię opowiedziała się również posłanka Akcji Wyborczej Polaków na Litwie - Związku Chrześcijańskich Rodzin, Rita Tamaszuniene. "Ta wspólnota, pielęgnująca starożytną bałtycką etnokulturę, zasługuje na uwagę ministerstwa kultury oraz wsparcie finansowe, jednak nie jest religią" - przekonywała Tamaszuniene, przypominając, że "Litwa jest już od dawna ochrzczona".
Według ministerstwa sprawiedliwości, Romuva działa na Litwie od 25 lat i spełnia ustawowy wymóg okresu legalnej działalności, a jej nauki i obrzędy nie są sprzeczne z litewskim prawem ani ogólnie przyjętymi normami moralnymi.
Sejm Litwy kilkakrotnie wcześniej odrzucał wnioski wspólnoty o przyznanie jej statusu uznawanej przez państwo. W odpowiedzi, wspólnota zaskarżyła decyzje Sejmu do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który w 2021 roku orzekł na jej korzyść.
Założona w XX wieku Romuva jest największą neopogańską wspólnotą religijną na Litwie. Opiera swoje wierzenia na bałtyckiej tradycji religijnej, która obejmuje litewskie, łotewskie i pruskie dziedzictwo. Nazwa wspólnoty pochodzi od nazwy starożytnej pruskiej świątyni Romowe (prus. Ramawa) z Nadrowii.
Według spisu powszechnego z roku 2001 roku, 1,2 tys. mieszkańców Litwy określiło siebie jako wyznawców starożytnej religii Bałtów, w 2011 roku wyznawanie tej religii zadeklarowało 5,1 tys. mieszkańców.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.