Lefebryści krytykują spotkanie w Asyżu

„Niech Pan zdejmie zasłonę z serc ludzi Kościoła, aby uznali, że jedyny możliwy pokój między ludźmi, to pokój Chrystusowy, w Królestwie Chrystusa” - stwierdza krótko przed planowanym na 27 października dniem refleksji i modlitwy w Asyżu komunikat włoskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X.

Będzie ono związane z 25-leciem historycznego spotkania, które odbyło się w Asyżu 27 października 1986 r. pod przewodnictwem bł. Jana Pawła II.

Jak zauważa na łamach portalu vaticaninsider Andrea Tornielli, pomimo że komunikat włoskich lefebrystów nie wymienia wprost Benedykta XVI, słowa o "zdejmowaniu zasłony z serc ludzi Kościoła" kierowane są pod adresem Ojca Świętego. Jednocześnie przypomina, że program tego spotkania i jego struktura znacznie różnią się od tego sprzed ćwierć wieku: mowa tu nie tyle o modlitwie, ile raczej wspólnej pielgrzymce do miasta św. Franciszka. Jednocześnie przypomina, że niedługo minie wyznaczony przez Stolicę Apostolską termin odpowiedzi Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X na preambułę doktrynalną wręczoną lefebrystom 14 września.

Komunikat włoskiego dystryktu Bractwa Kapłańskiego Świętego Piusa X ogłasza na 27 października dzień modlitwy i pokuty. Jako zadośćuczynienie Bogu w jego domach ma się odbyć adoracja Najświętszego Sakramentu, odmawiany ma być różaniec, a członkowie bractwa mają pościć.

"Zachęcamy wszystkich wiernych i przyjaciół do włączenia się w tę modlitwę i post w trzech intencjach:

1. zadośćuczynienia Bogu za wydarzenie historyczne, które bardziej niż jakiekolwiek inne upokorzyło Oblubienicę Chrystusa, stawiając ją na tej samej płaszczyźnie jak fałszywe religie;

2. aby Chrystus, Nasz Pan zdjął zasłonę z serc ludzi Kościoła, aby uznali, że jedyny możliwy pokój między ludźmi, to pokój Chrystusowy, w Królestwie Chrystusa. Pax Christi in Regno Christi;

3. aby Nasz Pan ugasił narastające ogniska wojny w świecie, które wydają się Jego odpowiedzią na inicjatywę pokojową Asyżu" - czytamy w komunikacie włoskich lefebrystów. Podpisał go ich przełożony, ks. Davide Pagliarani.

Natomiast Andrea Tornielli zauważa, że dokument włoskich lefebrystów zdaje się przypisywać Bożej woli narastające w świecie konflikty, które miałby by być ich zdaniem odpowiedzią Boga na spotkania w Asyżu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gia
  26.10.2011 12:43
  Zgadzam sie z lefebrystami. Dodatkowo dzien 27 kazdego miesiaca jest dniem modlitwy za Polske. Zachecam wszystkich, ktorzy martwia sie o Polske, do postu i rozanca...
 • Iskra
  26.10.2011 15:13
  Mysle, ze tym pismem lefebrysci juz ukazali zwiastun odpowiedzi jaka udziela papiezowi na pismo skierowane do nich, jesli oczywiscie jakiejs odpowiedzi udziela.
 • Krzysztof Postek
  27.10.2011 18:43
  Ciekawe o jakim znowu terminie odpowiedzi na preambułę doktrynalną jest mowa. ŻADEN wywiad z kimkolwiek z Watykanu ani z FSSPX nie wspomina o czymś takim.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.