Dialogowi mogą pomóc trzy zasady: obowiązek tożsamości, odwaga inności oraz szczerość intencji. Przemówienie papieża Franciszka na uniwersytecie Al-Azhar.
Franciszek wystąpił podczas międzyreliginej Międzynarodowej Konferencji na rzecz Pokoju na Uniwersytecie Al-Azhar w Kairze.
„Papież pokoju w Egipcie pokoju” – pod takim hasłem będzie przebiegać w dniach 28-29 kwietnia wizyta Franciszka w „kraju nad Nilem”.
Ks. Samir przypuszcza, że na uniwersytecie Al-Azhar papież będzie mówił o wyrzeczeniu się przemocy. - Mam nadzieję, że odniesie się również do niezbędnego rozróżnienia między polityką i religią – dodaje.
Na kairskim uniwersytecie Al-Azhar rozpoczęła się rano Międzynarodowa i zarazem międzyreligijna Konferencja na rzecz Pokoju, w której zakończeniu weźmie jutro udział Papież Franciszek.
Bardzo ważne jest wznowienie dialogu z muzułmanami i uczelnią Al-Azhar, ale nie może się to odbywać kosztem chrześcijan na Bliskim Wschodzie, przemilczania ich cierpień w imię poprawności politycznej – uważa ks. prof. Christopher Clohessy, islamolog z Papieskiego Instytutu Studiów Arabskich i Islamskich.
– Police? – zaczepia nas arabski nastolatek stojący w bramie z trzema kolegami. Szybko ustalamy, że oni nie mówią po angielsku, a my – po arabsku. Bluzgają na nas po francusku.
Władze Bangladeszu dały zgodę na budowę nowych 560 meczetów, którą sfinansuje Arabia Saudyjska, przeznaczając na to ponad miliard dolarów - podała AFP. Tymczasem są obawy, że w tym południowoazjatyckim kraju rosną wpływy radykalnego islamu.
Przez całe wieki ludzie głowili się nad tym, czy opisany w Biblii ogród Eden znajduje się na kuli ziemskiej, a jeśli tak, to czy można do niego dotrzeć?
Praktycznie każdego dnia wielu ludzi opuszcza swoje domy z powodu ataków islamskich fundamentalistów z Boko Haram, operacji wojskowych oraz braku żywności i elementarnych rzeczy potrzebnych do życia – stwierdził szef organizacji Lekarze bez granic na terenie Nigerii.