Do dziś w literaturze naukowej nie ma zgody, co do definicji pojęcia magii.
Początkowo praktyki magiczne prawie w ogóle nie były przedmiotem badań trybunałów inkwizycyjnych, choć popularność i tajemniczość magii mogłaby całkowicie usprawiedliwiać interwencje instytucji do tego wyznaczonej.
Istnieje szereg argumentów historycznych, filozoficznych i antropologicznych przemawiających za tym, by rozróżnienie magii i religii zrelatywizować.
Porównanie Krzyża Chrystusa z Kosmicznym Drzewem Życia pojawia się już ok. III/V wieku. Utworzony z Drzewa poznania dobra i zła Krzyż Chrystusa – "zasadzone na Kalwarii Drzewo Życia”- utożsamiany jest z Drzewem Kosmicznym wychodzącym z głębin Ziemi, które "wznosi się do Nieba i uświęca Wszechświat po same jego krańce”.
Dlaczego jajka na świątecznym stole? Skąd się wzięły wydmuszki i pisanki? Chciałoby się odpowiedzieć – zawsze tak było, to stare jak świat. Rzeczywiście, jajo zaprzątające ludzkie myślenie jest stare jak świat. O jaju traktują mitologie, do jego symboliki odwoływały się różnorakie tradycje religijne. Jajo symbolizuje zmartwychwstanie oraz odrodzenie.
Wszystko, co zewnętrzne, ma swoje źródło wewnątrz i odwrotnie: nie istnieje uczucie bez słów i gestów.
Zakład Misjologii i Teologii Religii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego zaprasza do wzięcia udziału w konferencji naukowej, która odbędzie się 20 maja 2009 r. (środa) Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, Katowice, ul. Henryka Jordana 18.
Szanowni Czytelnicy, nasz konkurs został rozstrzygnięty! Przypomnijmy, że pytanie brzmiało: Jak nazywał się polski misjonarz, arcybiskup Lusaki, kardynał, uhonorowany m.in. zambijskim Orderem Wolności?
Święta i dni uroczyste Karaimów wypływają z Biblii i obchodzone są zgodnie z jej nakazami.