Antysemityzm pozostaje w Niemczech tematem tabu. Aż do zamachu na synagogę w Halle (9 października 2019) wszystkie akty agresji wymierzone w Żydów konsekwentnie nazywano rasistowskimi, ale nie antysemickimi.
Naczelny rabin Wielkiej Brytanii zarzucił opozycyjnej Partii Pracy, że głęboko zakorzenił się w niej antysemityzm, na który istnieje przyzwolenie z samego jej kierownictwa. Zasugerował, że jej lider Jeremy Corbyn nie nadaje się do pełnienia urzędu premiera.
W najbliższy wtorek w szczecińskim Kinie Zamek będzie można zobaczyć film dokumentalny "Przywracanie pamięci-cmentarze żydowskie na Pomorzu Zachodnim". Film pokazuje najlepiej zachowane nekropolie, ale także te, których ślady trudno obecnie odnaleźć.
To reakcja na wydarzenia w Skandynawii w związku z 81. rocznicą kryształowej nocy.
Zakończyła się budowa niewielkiego parku w Oświęcimiu, który upamiętni zniszczoną 29 listopada 1939 r. przez Niemców Wielką Synagogę, największą przed II wojną świątynię żydowską w mieście - podał dyrektor Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Tomasz Kuncewicz.
Dwudniowe spotkanie odbędzie się w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, jednym z oddziałów gliwickiego muzeum.
Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie w środę odnotował z niepokojem, że "odradza się" prześladowanie Żydów. "To nie jest ludzkie ani chrześcijańskie" - powiedział.
Szczególnie zaskoczyła go niewiedza na temat tego zjawiska w samym Kościele.
Różańce, modlitewniki, medaliki oraz tałesy należące do więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie zaprezentowało Państwowe Muzeum na Majdanku.
Ponad 200 osób utworzyło w niedzielę ludzki łańcuch przed główną synagogą w Berlinie, aby wyrazić solidarność z Żydami po niedawnym antysemickim zamachu w Halle. W sobotę w samym Halle odbyła się akcja sprzeciwu wobec antysemityzmu i prawicowego ekstremizmu.