- Rewolucyjny, przełomowy charakter deklaracji "Nostra aetate" polegał na tym, że wyznaczyła ona Kościołowi nowy kierunek w relacjach z Żydami: zobaczmy, co nas łączy, zauważmy, że Nowy Testament jest zakorzeniony w Starym - mówił bp Krzysztof Nitkiewicz podczas spotkania.
Po zamachach w Paryżu Francuzi poczuli się bezpośrednio zagrożeni przez islamski terroryzm, zarazem jednak potrafili się zmobilizować w obronie najważniejszych dla nich wartości – przypomina dwa miesiące po zamachu metropolita Paryża kard. André Vingt-Trois.
Tysiące ludzi różnych wyznań zebrały się w piątek w Sztokholmie i Kopenhadze, tworząc żywe łańcuchy, aby zademonstrować jedność po atakach przeciwko Żydom w Europie.
Prezydent Francji Francois Hollande zapewnił w poniedziałek, że dla Żydów jest "miejsce w Europie, a zwłaszcza we Francji". To odpowiedź na niedzielny apel izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu do Żydów o masowe powroty z Europy ze względów bezpieczeństwa.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu zaapelował w niedzielę do europejskich Żydów o "masową emigrację" do Izraela. W sobotę wieczorem pod synagogą w Kopenhadze zastrzelony został pilnujący ją Duńczyk żydowskiego pochodzenia.
Kilkuset ortodoksyjnych Żydów - chasydów z całego świata przybywa do Lelowa (Śląskie), by jak co roku modlić się u grobu cadyka Dawida Bidermana. W tym roku przypada 201. rocznica śmierci cadyka, co upamiętnia ufundowana przez gminę Lelów tablica.
- Chciałoby się powiedzieć, że nie jesteśmy już obok siebie, ale dla siebie po to, aby składać wyraźne świadectwo miłości Boga do człowieka - mówił ewangelicko-augsburski bp Paweł Anweiler w Żywcu-Zabłociu.
Podczas wczorajszych obchodów Dnia Judaizmu gościł w Płocku rabin Symcha Keller. W dawnej bożnicy zabrzmiała wspólna modlitwa, zapłonęły znicze przy fragmentach macew, a na odrzwiach zawieszono tradycyjną mezuzę.
Spotykamy się, by obalać przesądy - tłumaczy sens Dnia Judaizmu bp Roman Pindel. Zaś przewodniczący rady do spraw Dialogu Religijnego przy Konferencji Episkopatu Polski bp Mieczysław Cisło wzywa wiernych Kościoła Katolickiego do troski o miejsca pochówku Żydów.
Już po raz 18. w polskich diecezjach obchodzony będzie Dzień Judaizmu. Jego centralne obchody odbędą się 15 stycznia na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, w której znajduje się były obóz zagłady Auschwitz-Birkenau.