Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki, do której należy przedwojenny żydowski dom modlitwy w centrum Kielc, chce przenieść budynek w pobliże cmentarza żydowskiego na Pakoszu. W przyszłości powstanie tam Miejsce Pamięci i Refleksji Bejt ha-midrasz.
Trapiści z opactwa Latrun między Jerozolimą a Tel Awiwem wyrażają wdzięczność wszystkim, którzy okazali im solidarność po wandalskim ataku sprzed tygodnia.
Ponad 50 wcześniej nie publikowanych zdjęć rabinów z miast dawnej guberni warszawskiej oraz blisko 40 położonych na tym terenie miejscowości, a w nich nieistniejące już cmentarze żydowskie, można zobaczyć na wystawie "Miasto bez rabina nie może istnieć".
W Berlinie odbyła się demonstracja Żydów i muzułmanów protestujących przeciwko zakazowi rytualnego obrzezania.
Prace przy powstającym Muzeum Żydów Mazowieckich idą pełną parą. Pod koniec roku ma być gotowe.
70 europejskich imamów i rabinów z 18 krajów, zebranych na dwudniowym spotkaniu w Paryżu, obiecało w środę zero tolerancji dla kaznodziejów nienawiści, niezależnie od ich wyznania. Chcą przeciwdziałać pogłębiającemu się brakowi tolerancji religijnej w Europie.
Około 600 rodzin chrześcijańskich, obawiając się ataków islamskich fanatyków - w związku z aresztowaniem niepełnosprawnej chrześcijańskiej dziewczynki, 13-letniej Rimshy Masih, oskarżonej o palenie Koranu - szukało schronienia w lasach w pobliżu Islamabadu.
Niemiecki sąd zabronił obrzezania. Dla żyjących w Niemczech muzułmanów i żydów to policzek w twarz.
Przez dwa dni mieszkańcy Skierniewic - poprzez wystawy, koncerty i sztukę "Skierniewicer", napisaną przez Lecha Mackiewicza - mogli bliżej poznać kulturę żydowską i losy skierniewickich Żydów.
Dziesiąta edycja Święta Ciulimu i Czulentu trwa w weekend w Lelowie koło Częstochowy. Przez dziewięć lat formuła imprezy rozwinęła się od imprezy koncentrującej się na regionalnych potrawach do prezentacji różnych elementów regionalnej i żydowskiej kultury i tradycji.