Przed wojną Żydzi stanowili poważną część mieszkańców naszych miejscowości. Ginęli tysiącami z rozkazu hitlerowców. Dziś już ich nie ma wśród nas, ale ich kultura wywarła niezatarte piętno także na naszej współczesności.
Od 5 maja do 9 maja trwają we Wrocławiu uroczystości związane z otwarciem wrocławskiej synagogi pod Białym Bocianem. Po 14 latach remontu odzyskała ona swój blask stając się na nowo jednym z najcenniejszych zabytków miasta.
Władze Uniwersytetu Wrocławskiego zdecydowały o uruchomieniu od października 2010 r. studiów nad kulturą i historią Żydów. Jest to symboliczny powrót do Wrocławia zlikwidowanych przez nazistów w 1938 r. studiów judaistycznych.
Wielki Piątek „to najbardziej ponury dzień w historii stosunków chrześcijańsko-żydowskich”, pisze w biuletynie rzymskiej gminy żydowskiej główny rabin stolicy Włoch Riccardo Di Segni.
Naczelny rabinat Izraela ostrzegł w środę obywateli przed "piracką" macą. Na tydzień przed rozpoczynającym się w przyszłym tygodniu siedmiodniowym świętem Paschy izraelska policja odkryła 7 ton macy z podrobionym świadectwem koszerności.