Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie religie.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli w niedzielę obchody trzydniowego Ramadan Bajram (Eid al Fitr) - święta z okazji zakończenia miesiąca postu. To jedna z dwóch najważniejszych w roku religijnym uroczystości muzułmańskich. W Białymstoku odbędzie się bal tatarski.
Telewizja Al-Arabija podała w piątek, że saudyjskie siły bezpieczeństwa udaremniły atak terrorystyczny, którego celem mieli być wierni zgromadzeni w Wielkim (Świętym) Meczecie w Mekce, stanowiącym cel pielgrzymek muzułmanów z całego świata.
Władze Arabii Saudyjskiej o tydzień przedłużyły kończące ramadan święto Id al-Fitr - podała w środę saudyjska agencja prasowa SPA. Decyzja jest związana z królewskimi dekretami o mianowaniu nowym następcą tronu Muhammada ibn Salmana as-Sauda.
Zaledwie kilkaset osób przyszło w sobotę na marsz muzułmanów przeciwko islamskiemu terroryzmowi w Kolonii na zachodzie Niemiec. Organizatorzy zapowiadali wcześniej udział 10 tys. osób. Największe niemieckie stowarzyszenie muzułmańskie DITIP odmówiło udziału.
W Berlinie rozpoczął w piątek działalność meczet, w którym modlitwy prowadzą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Inicjatorką projektu jest pochodząca z kurdyjsko-tureckiej rodziny prawniczka i feministka Seyran Ates, mieszkająca od blisko pół wieku w Berlinie.
Norweski rząd przedstawił w poniedziałek projekt ustawy wprowadzającej zakaz noszenia islamskich chust w państwowym szkolnictwie - od żłobka po uniwersytet. Oprócz nikabów i burek zakaz ma też dotyczyć kominiarek.
Powstrzymywanie się od wschodu do zachodu słońca od jedzenia, picia czy wszelkich rozrywek obowiązuje przez najbliższy miesiąc wyznawców islamu. W sobotę rozpoczęli post zwany Ramadanem. Zakończy go trzydniowe święto Ramadan Bajram.
Minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble powiedział w czwartek radiu Deutschlandfunk, że jego wcześniejsza wypowiedź o islamie jako części tożsamości Niemiec to stwierdzenie faktu. Jego zdaniem, Niemcy mogą uczyć się od muzułmanów gościnności i tolerancji.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w środę przy okazji rozpoczęcia Dni Kościoła Ewangelickiego w Berlinie, że zdaniem jej partii - CDU - religia należy do życia publicznego i nie powinna być ograniczana do sfery prywatnej.
Tysiące osób wzięły w środę udział w marszach poparcia dla odchodzącego gubernatora Dżakarty Basukiego "Ahoka" Tjahaji Purnamy, który we wtorek został skazany za bluźnierstwo wobec islamu - podaje w środę "Deutsche Welle" i dziennik "South China Morning Post".