Malezja: 84-letni sułtan znowu królem

84-letni sułtan Abdul Halim Muadzam Shah został we wtorek wybrany na króla Malezji, stając się tym samym pierwszym malezyjskim władcą, który będzie piastował ten urząd po raz drugi.

84-letni Abdul Halim, dotychczasowy sułtan stanu Kedah na Półwyspie Malajskim, był już królem w latach 1970-1975. Dwukrotnie także sprawował funkcje wicekróla.

Malezja jest federacyjną monarchią konstytucyjną. Głową państwa jest król, wybierany na 5 lat przez Zgromadzenie Władców (sułtanów), który sprawuje przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. W większości muzułmańskiej Malezji uchodzi za gwaranta zachowania tradycji i czczony jest jako najwyższy przedstawiciel religijny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.