Ks. Stanisław Bartmiński z Krasiczyna (Podkarpackie) został laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów. Został uhonorowany za działanie na rzecz dialogu międzyreligijnego i kształtowania społecznych postaw otwartości.
Jak poinformował PAP wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, Bogdan Białek, przyznana po raz pierwszy honorowa Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka to wyróżnienie "za działania istotnie przyczyniające się do rozwoju dialogu oraz współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej".
Wręczenie nagrody zaplanowano na 8 stycznia w Krasiczynie - powiedział Białek w imieniu kapituły nagrody.
Ks. Stanisław Bartmiński (ur. w 1936 r. w Przemyślu) był w latach 1970-2008 proboszczem wiejskiej parafii św. Marcina w Krasiczynie, leżącej na pograniczu polsko-ukraińskim. Dał się tam poznać lokalnej społeczności jako duszpasterz otwarty na osoby wywodzące się z różnych narodowości i religii. Dzięki jego staraniom na terenie parafii odnowiony został zapomniany cmentarz żydowski, a przy jego bramie umieszczono napis: "Starszym braciom w wierze".
Jako proboszcz opiekował się też kapliczkami greckokatolickimi i organizował wspólne nabożeństwa katolików dwóch obrządków: rzymskiego i unickiego. "Ks. Bartmiński od lat wiele czyni również na rzecz pojednania polsko-ukraińskiego; m.in. wielokrotnie zapraszał na letni wypoczynek do Polski dzieci zza wschodniej granicy" - podkreślił Białek. Zaznaczył, że duchowny był konsultantem popularnego serialu telewizyjnego "Plebania" i pierwowzorem jego głównego bohatera.
Ks. Roman Indrzejczyk (1931-2010), który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, był wiceprzewodniczącym Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, duchownym zaangażowanym w działalność ekumeniczną, znanym z przyjaznej i otwartej postawy wobec Żydów i ich religii. W parafii pw. Dzieciątka Jezus w Warszawie, której był proboszczem, otworzył drzwi kościoła na wspólną modlitwę Żydów i chrześcijan w żydowskie święto Radość Tory. Pod koniec życia był kapelanem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?