Zamach samobójczy w Basrze

Do około 50 wzrosła liczba osób zabitych w sobotnim zamachu samobójczym w Basrze na południu Iraku - poinformował lokalny wydział ochrony zdrowia. Zamachowiec przebrany za policjanta zaatakował na punkcie kontrolnym w grupie szyickich pielgrzymów.

Około stu osób jest rannych.

"Terrorysta ubrany w mundur i z fałszywą legitymacją policyjną zdołał przedostać się na policyjny punkt kontrolny i zdetonował ładunki wybuchowe w grupie policjantów i pielgrzymów" - powiedział po zamachu przedstawiciel policji, cytowany przez agencję Reutera.

Według ustaleń policji celem ataku byli szyiccy pielgrzymi. Zmierzali oni do głównego meczetu w zachodniej części Basry.

Zamach przypadł na koniec obchodów jednego z najważniejszych świąt szyickich - Arbain. W przeszłości wielokrotnie dochodziło do zamachów na szyitów w okresie tego święta.

Początkowo, krótko po zamachu, policja podała liczbę 15 osób zabitych, w tym 11 policjantów.

Siły bezpieczeństwa odgrodziły główny szpital w Basrze w obawie przed kolejnym zamachem.

W ostatnim czasie doszło w Iraku do serii zamachów na szyitów; w ciągu niespełna tygodnia zginęło w nich ponad 90 osób. Jak zauważa Reuters, głęboki kryzys polityczny w dowodzonym przez szyitów rządzie irackim odnawia obawy o powrót fali przemocy na tle religijnym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAK, TERRORYZM

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg