W Syrii znów porwano pielgrzymów

Jedenastu irańskich obywateli zostało porwanych podczas pielgrzymki w Syrii - poinformowała w środę irańska telewizja państwowa, kilka dni po uprowadzeniu innej grupy pielgrzymów przez grupę uzbrojonych napastników.

"Ich autokar był w drodze do Damaszku, kiedy został zaatakowany przez uzbrojonych mężczyzn. Jedenastu z 35 pasażerów zostało porwanych" - podała telewizja, cytując przedstawiciela irańskiej pielgrzymki Masuda Akhawana.

Porwani zostali przewiezieni w nieznane miejsce.

W zeszły czwartek jedenastu pielgrzymów z Iranu zostało uprowadzonych w Syrii, kiedy udawali się do syryjskiej stolicy. Autokar wiozący 49 uczestników pielgrzymki został zatrzymany tuż po wyjeździe z miasta Halab (Aleppo) w północno-zachodniej Syrii. Pozostałych 38 pasażerów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze puszczono wolno. Później grupa ta została obrabowana z pieniędzy i kosztowności.

Irańskie MSZ skrytykowało atak, nazywając go "nieusprawiedliwionym" i zwróciło się do Syrii o zabezpieczenie akcji uwalniania porwanych.

Irańscy pielgrzymi tradycyjnie odwiedzają święte dla szyitów miejsca w Syrii. Damaszek jest najbliższym sojusznikiem Teheranu na Bliskim Wschodzie. Iran udziela poparcia prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi w tłumieniu trwającej od marca 2011 roku antyreżimowej rewolty.

W grudniu ubiegłego roku uprowadzono kilku irańskich inżynierów pracujących przy budowie elektrowni w środkowej Syrii. Do tej pory nie zostali uwolnieni.

«« | « | 1 | » | »»