Jordania: Katolicki Ośrodek Studiów i Mediów

Jordańskie ministerstwo kultury wyraziło zgodę na zmianę nazwy ośrodka informacyjnego, prowadzonego już od 1999 r. w Ammanie przez tamtejszy wikariat łacińskiego patriarchatu Jerozolimy

Dotychczas nazywał się on Domem Badań i Studiów. Nowa nazwa Katolicki Ośrodek Studiów i Mediów wskazuje wyraźnie zarówno na jego wyznaniowy, chrześcijański charakter, jak na związek ze środkami społecznego przekazu. Ministerstwo zatwierdziło jako jego dyrektora ks. Rifata Badera, który jest także rzecznikiem prasowym Kościoła katolickiego różnych obrządków w Jordanii. Ośrodek ma służyć jako punkt kontaktu tak dla Kościołów w Jordanii, jak też dla mediów czy to miejscowych, czy ogólnie arabskich i międzynarodowych poprzez publikacje, badania i konferencje. Jego oficjalnej inauguracji dokona w marcu łaciński patriarcha Fouad Twal, który jest zresztą rodowitym Jordańczykiem, urodzonym w Madabie nieopodal góry Nebo i Morza Martwego.

Katolicki Ośrodek Studiów i Mediów w Jordanii będzie organizował warsztaty ukazujące rolę religii w działaniach na rzecz pokoju, zgody, postaw obywatelskich i współistnienia. Ma też uczestniczyć w różnych lokalnych i międzynarodowych forach, podejmujących refleksję w tym zakresie. Ponadto obejmie opiekę nad jordańskim oddziałem libańskiego kanału satelitarnego Noursat. Ten pierwszy i jak dotychczas jedyny chrześcijański kanał satelitarny w Libanie zajmuje się historią, dniem dzisiejszym i życiem religijnym chrześcijańskich Arabów. Ponadto umożliwia bliskowschodnim chrześcijanom kontakt ze współwyznawcami, którzy wyemigrowali. Odgrywa też ważną rolę w rozwijaniu dialogu intelektualnego i akademickiego między wyznawcami Chrystusa a muzułmanami na Bliskim Wschodzie i w świecie.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JORDANIA

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.