Ponad 200 studentów z różnych krajów Bliskiego Wschodu, tak chrześcijan jak muzułmanów, rozpoczęło zajęcia na uniwersytecie w Madabie w Jordanii. Kamień węgielny pod tę uczelnię łacińskiego patriarchatu Jerozolimy poświęcił 9 maja 2009 r. Papież podczas swej podróży do Ziemi Świętej.
Rozpoczynający działalność uniwersytet jest w ciągłej rozbudowie. Teraz ma ponad 200 studentów, w przyszłym roku ich liczba wzrośnie do tysiąca, a z czasem do 8 tys.
Uczelnia składa się z siedmiu wydziałów: inżynierii, medycyny, informatyki, ekonomii, sztuki, języków i środków przekazu. Ma 50 wykładowców, także europejskich i amerykańskich. Opiera się na partnerstwie z uniwersytetem New Hampshire w USA, a poza tym współpracuje z dwoma uniwersytetami amerykańskimi i pięcioma włoskimi – zarówno katolickimi jak świeckimi – oraz z węgierskim uniwersytetem katolickim w Budapeszcie.
Językiem wykładowym jest angielski. Uczelnia cieszy się poparciem pary królewskiej Jordanii. Jak poinformował łaciński patriarchat Jerozolimy, Benedykt XVI ofiarował na ten projekt 15 mln euro. Katolicki patriarchat ma ponad 100 szkół, w których jest więcej niż 70 tys. chrześcijańskich jak i muzułmańskich uczniów.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…