Niebezpieczna reilsamizacja

Reagowanie na akty przemocy wobec chrześcijan ze strony muzułmanów nie jest przejawem islamofobii. Chrystofobią jest jednak ignorowanie ich – uważa dr Rita Breuer, ekspert ds. islamu i autorka opublikowanej właśnie w Niemczech książki "Im Namen Allahs? Christenverfolgung im Islam".

W świecie islamskim zauważyć można proces reislamizacji, który negatywnie odbija się na chrześcijańskiej diasporze – przekonuje Breuer.

Autorka przypomina, że chrześcijanie prześladowani są w wielu muzułmańskich krajach począwszy od drobnych szykan, a skończywszy na regularnych i krwawych zamachach. Ogromną rolę odgrywają radykałowie islamscy, którzy „duchowo podpalają” ludność kazaniami nienawiści. Także stosunek państwa do chrześcijan połączony z uprzywilejowaniem islamu stwarza wiele trudności.

– Nie ma państwa ukształtowanego przez islam, które wolne byłoby od religijnej dyskryminacji – uważa Breuer.

Breuer skrytykowała jednocześnie postawę Niemców, którzy angażując się, skądinąd w słuszne projekty obrony praw zwierząt oraz wolności Tybetańczyków, wykazują się ograniczoną solidarnością międzyreligijną tak charakterystyczną dla muzułmanów.

***

  Opracowano na podstawie tekstu z portalu Ekumenizm.pl

Serdecznie dziękujemy za zgodę na zamieszczenie jej w naszym serwisie

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.