Promowanie wzajemnego dialogu i możliwych dróg współpracy na rzecz pokoju w Ziemi Świętej było tematem drugiego spotkania Komitetu Konferencji Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej do spraw relacji z żydami.
Gospodarzem spotkania był abp Antonio Franco, nuncjusz apostolski w Izraelu oraz delegat apostolski w Jerozolimie wschodniej i Autonomii Palestyńskiej.
W pierwszej części spotkania nuncjusz Antonio Franco przedstawił własną wizję dialogu z narodem żydowskim w świetle rzeczywistości Kościoła w Ziemi Świętej. Podkreślił witalne znaczenie każdej formy dialogu i gorąco zachęcił wszystkich członków Komitetu do szukania dróg obustronnych relacji oraz odważnego zaangażowania w projekt budowania wzajemnego poszanowania między żydami i chrześcijanami.
W drugiej części posiedzenia siedmiu przedstawicieli różnych wspólnot lokalnego Kościoła katolickiego dyskutowało na temat konkretnych form dialogu z żydami w sytuacji zdominowanej politycznym konfliktem palestyńsko-izraelskim. Na zakończenie spotkania podjęto decyzję o zorganizowaniu dwudniowej sesji, na której członkowie Komisji podzielą się własnymi refleksjami i propozycjami płynącymi z osobistej analizy dokumentów dotyczących pozycji Kościoła w sprawie dialogu z żydami.
W skład Komitetu do spraw relacji z żydami powołanego przez Konferencję Ordynariuszy Katolickich Ziemi Świętej wchodzi ośmiu członków. Wśród nich jest wikariusz patriarchalny dla katolików języka hebrajskiego i imigrantów w Izraelu o. David Neuhaus SJ, o. Badie Elias OFM, ksiądz melchicki Yuhanna Bshouty, ksiądz maronicki Rafic Nahra, diakon maronicki Sobhy Makhoul, przedstawicielka Konferencji zgromadzeń żeńskich siostra Reem Obeid SJA, Margaret Karram z Ruchu Fokolari oraz palestyński ekspert do spraw publicznych Wadie Abunassar.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.