Rosja: Aresztowano podejrzanych o zamach na muftiego

Komitet Śledczy Rosji poinformował w piątek o aresztowaniu czterech podejrzanych o udział w zamachach, w których w czwartek ranny został mufti Tatarstanu Iłdus Fajzow, a jego zastępca zginął.

"Czterech podejrzanych zatrzymano dziś w ramach śledztwa w sprawie zastrzelenia Waliulli Jakupowa i zamachu na Iłdusa Fajzowa, dokonanych 19 lipca w Kazaniu" - powiedział rzecznik prasowy Komitetu, Władimir Markin.

Zatrzymani to biznesmen, 57-letni Rustem Gataullin, 39-letni mieszkaniec Kazania Murat Gallejew, 41-letni Ajrat Szakirow i 31-letni Azat Gajnutdinow.

Według śledczych "głównym motywem zamachów była działalność ofiar, a także nieporozumienia na tle ideologicznym". Mufti i jego zastępca byli wyznawcami salafizmu i zwolennikami walki z wahabbizmem, widząc w tym radykalnym odłamie islamu zagrożenie dla islamu tradycyjnego.

W Republice Tatarstan mieszka 4 mln muzułmanów.

Fajzow był krytykowany przez media w Tatarstanie za próby przejęcia kontroli nad jednym z najstarszych i największych meczetów w Kazaniu, który otrzymuje ogromne datki od wiernych.

Mufti nakazał przeprowadzenie kontroli finansowej w firmie "Idelhadż" Gataullina, specjalizującej się w organizacji hadżdżu, pielgrzymek muzułmanów do Mekki. Kontrola ta wywołała konflikt pomiędzy nimi - twierdzi Komitet Śledczy. Gataullin wielokrotnie groził Fajzowowi.

Samochód Fajzowa eksplodował w czwartek rano na ulicy pod światłami w centrum Kazania, stolicy Tatarstanu. Muftiemu chwilę przed wybuchem udało się wyskoczyć z maszyny; ranny w nogę został hospitalizowany.

Jego zastępca Waliulla Jakupow został wcześniej tego dnia postrzelony przed swoim domem i w wyniku odniesionych ran zmarł w szpitalu.

Władze Tatarstanu są zaniepokojone rosnącym wpływem radykalnych ugrupowań islamskich w republice, do tej pory niezbyt licznych w przeciwieństwie do Kaukazu Północnego.

Prezydent Władimir Putin określił obydwa zamachy jako "poważny sygnał" dla Rosji.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ROSJA, TERRORYZM

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.