Arabska wiosna dała władzę islamistom

Pierwszym owocem "Wiosny Arabskiej" było przejęcie władzy w niektórych krajach przez islamistów. Choć wolne wybory są pierwszym krokiem ku kulturze demokracji, nie należy zapominać o niebezpieczeństwie, że demokracja może zostać wykorzystana do legitymizacji ideologii skrajnych i fundamentalistycznych.

Takie zdanie wyraził sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. Miguel Ángel Ayuso Guixot na międzynarodowej konferencji w Stambule na temat: „Arabska Wiosna a pokój na Bliskim Wschodzie z muzułmańskiego i chrześcijańskiego punktu widzenia”.

Przedstawiciel Watykanu zauważył, iż strona turecka oczekiwała od niego w zaproszeniu, że zapewni on o poparciu Stolicy Apostolskiej dla przemian na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Kapłan przypomniał jednak, że już w styczniu br. Benedykt XVI wyraził zastrzeżenia do Arabskiej Wiosny. U podstaw tego ruchu leżał niepokój młodych o swą przyszłość, niezadowolenie z ubóstwa i bezrobocia, a także pragnienie większego udziału w życiu politycznym i społecznym.

Pomimo pierwotnego optymizmu "Wiosna" doprowadziła jednak do przemocy; wzmogły się przy tym obawy, że jej celem jest bardziej zachowanie bądź przejęcie władzy niż uznanie niezbywalnej godności każdego człowieka i jego podstawowych praw – powiedział ks. Ayuso Guixot, odwołując się do papieskiego przemówienia do korpusu dyplomatycznego.

Zdaniem przedstawiciela Stolicy Apostolskiej Wiosna Arabska to proces, nad którym wciąż jeszcze należy pracować. „Myślę, że musi ona pójść dalej, rozwijając kulturę demokracji" – powiedział Radiu Watykańskiemu hiszpański duchowny kurialny. Dodał, że oznacza to rozwój praworządności, w której wszyscy są równi wobec prawa, a także rozwój instytucji państwowych, służących wszystkim obywatelom.

"Oczywiście rozwój kultury demokracji wymaga czasu, starań, cierpliwości i pracy na polu edukacji. Należy przy tym wystrzegać się instrumentalnego posługiwania się religią do tworzenia podziałów w społeczeństwie. Niezbędna jest też wolność wyznania, opinii i słowa. Wolność religijna to podstawowe prawo człowieka. Jest rzeczą niedopuszczalną, aby ludzie wierzący musieli wyrzekać się części samych siebie, swojej wiary, by tylko za tę cenę móc być czynnymi obywatelami” - podkreślił sekretarz Papieskiej Rady.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Balcerek Jozef
  08.09.2012 22:26
  trafne spostrzezenie, akurat "na czasie" choc szkoda,ze tak malo sie o tym mowi! bo tych wiosen-rewolucji sie porobilo tyle, ze media-wladni moga przebierac w wybuchach,ale jakims cudem POprawni nie widza tego,ze tysiace chrzescjan akurat ucieka z tych niby nowych demokracji, zeby przezyc! rzad ludzi tego rzadu mialem okazje widywac w tv na Mszach sw. z rozmaitych okazji,ale teraz tylko popieraja te wiosny, zachwycajac sie jaka to piekna jest demokracja.moze tak milosciwie nam panujacy P. Bronislaw (Donek ma inne problemy!) wystosowalby jakies oficjalne oswiadczenie w sprawie chrzescjan mordowanych i przesladowanych w imie szarijatowej demokraty? aaa to daleko ,pare tysi kilosow, naprawde? np. w Niemczech jest juz oficjalnie ok 5 mln muzulmanow.bez wojen i innych temu podobnych wyczynow buduja meczety i sciagaja nowych wyznawcow szybciej niz np katolicy. JAN 3 SOBIESKI teraz chyba przewraca sie w grobie.wszak walczyl on o chrzescijanska Europe i Polske!
 • Balcerek Jozef
  09.09.2012 00:58
  kiedys to nawet ... a teraz ... "szlag mie trafia panie" i znowu mie admin wywali...
 • Balcerek Jozef
  09.09.2012 01:49
  chyba balcerek za duzo napisal i niedobrym stal sie czlekiem,a nie takie durne wpisy tu widzialem jako balcerek jozek sie tu pisze
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.