Rabini i biskupi USA potępiają ataki na kościoły i meczety w Izraelu

Zaniepokojenie atakami na wspólnoty religijne, zwłaszcza niedawnymi aktami wandalizmu przeciw kościołom i meczetom w Izraelu, wyrazili amerykańscy rabini i biskupi zebrani w dniach 15-16 października w katolickim seminarium w Baltimore.

Na odbywającym się co pół roku spotkaniu przedstawicieli episkopatu USA i tamtejszej Krajowej Rady Synagog wskazano na konieczność prawnego ścigania aktów przemocy o motywacji religijnej – informuje opublikowany 2 listopada komunikat. Ponadto podkreślono, że należy usunąć ze szkolnych podręczników i programów „nauczanie pogardy” względem wyznawców innych religii.

Kwestię obecności religii w sferze publicznej z perspektywy żydowskiej na spotkaniu w Baltimore przedstawił Nathan Lewin. Podkreślił on prawo Żydów do przykrywania głowy jarmułką także podczas służby wojskowej albo do eksponowania w miejscach publicznych menory, czyli świecznika, lub innych symboli religijnych. Wyraził też przekonanie, że rząd federalny nie może zmuszać pracowników szpitali czy instytucji religijnych do działania wbrew własnemu sumieniu. Stephen Colecchi z komisji episkopatu ds. pokoju i sprawiedliwości wskazał na znaczenie religii dla mobilizowania opinii publicznej w kwestiach o znaczeniu moralnym, jak walka z rasizmem. Natomiast Robert Destro z Katolickiego Uniwersytetu Ameryki przypomniał, że wolność religijna jest podstawą wszystkich praw człowieka. Zwrócił ponadto uwagę, że finansowanie z pieniędzy podatników kontroli urodzin budzi obawę, że z czasem będą one wykorzystywane również np. na eutanazję.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.