Jerozolima będzie tematem przewodnim tegorocznej, trzeciej edycji projektu 7@nite.Synagogi nocą. W ramach imprezy, w nocy z 8 na 9 czerwca, zostanie otwartych siedem żydowskich świątyń na krakowskim Kazimierzu.
Jak poinformowała podczas konferencji prasowej koordynatorka projektu Monika Elliott, krakowianie i turyści zwiedzą synagogi: Starą, Wysoką, Izaaka, Remu, Tempel, Kupa i Poppera. W ich wnętrzach odbędą się wystawy, koncerty, prezentacje multimedialne. Biorąc udział w tegorocznych wydarzeniach publiczność dowie się więcej o największym mieście i stolicy Izraela, pozna bliżej żydowską kulturę - dawną i współczesną.
"Chcemy, aby uczestniczący w wydarzeniu dostrzegli różnice między poszczególnymi świątyniami i aby nie tylko mieszkańcy Krakowa poznali synagogi na Kazimierzu, ale i osoby goszczące w tym czasie w mieście" - powiedział PAP prezes Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie w Krakowie Tadeusz Jakubowicz.
Na krakowskim Kazimierzu znajduje się łącznie osiem synagog żydowskich. "Nie ma drugiego miasta nie tylko w Europie, ale i w świecie, w którym na jednym, niedużym obszarze powierzchni byłoby tak wiele synagog jak w Krakowie" - podkreślił w rozmowie z PAP prezes.
Dodał, że jego wielkim marzeniem jest, aby świątynie te "wróciły do życia" i były miejscem modlitw społeczności żydowskiej. "Synagogi żyją, bo odbywają się w nich spotkania, koncerty, wykłady, tylko to jest to +drugie życie+".
Podczas nocy na terenie Synagogi Izaaka powstanie Ściana Płaczu. W jej szparach będzie można - tak jak w Jerozolimie - umieścić kartki z prośbami do Boga. Życzenia te zostaną przewiezione do prawdziwej Ściany Płaczu w Izraelu. Na obszarze krakowskiej synagogi powstanie też imitacja zburzonej w I w. przez Rzymian tzw. Świątyni, w której przechowywane były tablice Mojżesza.
Wystawę zdjęć dawnej i współczesnej Jerozolimy zainteresowani zobaczą w Synagodze Kupa. Motywem łączącym fotografie jest naturalne światło dzienne Jerozolimy. Daje ono - jak powiedział PAP jeden z organizatorów - niespotykany efekt fotoreporterskim zdjęciom.
Specjalnie na czerwcową noc do Krakowa przyjedzie zespół muzyczny pięciu młodych mieszkańców Jerozolimy. Wspólną cechą członków grupy jest ortodoksyjna religijność. Formacja Shtar zaśpiewa utwory do muzyki łączącej rock, hip-hop i funky. "Takiego koncertu, jaki Shtar da w Krakowie, nie było jeszcze w Polsce" - zapewniła Elliott.
W ubiegłym roku Noc Synagog odbyła się pod hasłem "Przestrzeń, architektura, design". Zainteresowani mogli poznać m.in. detale architektoniczne i symbole w żydowskich budynkach sakralnych; zobaczyli też ubrania inspirowane żydowskimi symbolami - gwiazdą Dawida, menorą, mezuzą. W 2012 r. w nocy wzięło udział ok. 7 tys. osób.
Przed wojną w Krakowie było ponad 100 synagog i domów modlitwy. Obecnie tylko siedem jest udostępnianych, a cztery są wykorzystywane w celach religijnych. Noc Synagog organizują wspólnie Fundacja Joint Distribution Committee (JDC), Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) i krakowska Gmina Wyznaniowa Żydowska.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…