Merkel uhonorowana Nagrodą Europejskich Żydów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uhonorowana została w środę w Wielkiej Synagodze w Brukseli Nagrodą Europejskich Żydów im. Lorda Jakobovitsa, przyznawaną przez Konferencję Rabinów Europejskich (CER) i żydowską społeczność Belgii.

Konferencja Rabinów uhonorowała niemiecką kanclerz za wspieranie społeczności żydowskiej w Niemczech oraz za zdecydowane potępienie antysemityzmu w Europie.

Merkel jest "kobietą, która walczy o podstawowe wartości - otwartość, tolerancję i poszanowanie godności drugiego człowieka. Zawsze zajmowała stanowisko wobec wszelkich form rasizmu i stała na czele walki z antysemityzmem" - powiedział wielki rabin Brukseli Albert Guigui.

"W świetle historii XX wieku przyznanie nagrody żydowskiej wysokiej niemieckiej polityk ma oczywiście bogatą symbolikę - zaznaczył. - Jest to otwarcie nowej karty, dzięki przyjaźni i wzajemnemu szacunkowi po ciemnym okresie".

Nagroda im. Lorda Jakobovitsa przyznawana jest od 2012 roku; jako pierwszy otrzymał ją Jerzy Buzek.

Lord Jakobovits - rabin Immanuel Jakobovits był naczelnym rabinem Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i przewodniczącym Konferencji Rabinów Europejskich. Uciekinier z nazistowskich Niemiec, wyemigrował do Wielkiej Brytanii tuż przed wybuchem II wojny światowej. Był orędownikiem nurtu "Tora Im Derech Erec", filozofii łączącej pełne uczestnictwo Żydów w europejskiej kulturze i budowaniu społeczeństwa z jednoczesnym zachowaniem żydowskiej tradycji.

«« | « | 1 | » | »»