Dziś Dzień Judaizmu

Pod hasłem "Pan jest moją mocą (). Jemu zawdzięczam moje ocalenie", 16 stycznia Kościół katolicki obchodzi Dzień Judaizmu. W całym kraju zaplanowano spotkania modlitewne, wystawy, dyskusje i koncerty. Centralne obchody odbędą się w Sandomierzu.

Zazwyczaj Dzień Judaizmu obchodzony jest 17 stycznia w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, lecz tym razem z racji zbieżności tej daty z szabasem, przesunięto obchody o jeden dzień.

Organizatorem Dnia Judaizmu jest Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, któremu przewodniczy bp Mieczysław Cisło.

W liście pasterskim bp Cisło podkreśla, że "po wielu wiekach separacji i wrogości, po obu stronach, Kościół odkrył na nowo ten szczególny rodzaj bliskości z Żydami". "Kluczowym punktem odniesienia pozostaje soborowy dokument +Nostra aetate+, wyprowadzający wspólnotę kościelną z izolacji i zamknięcia na Żydów, a otwierający na nich jako na braci w Abrahamowej wierze. Ten rok przygotowuje nas bezpośrednio do obchodów złotego jubileuszu ogłoszenia wspomnianej deklaracji (28 października 1965)" - pisze w liście hierarcha.

Bp Cisło podkreślił, że od tamtego czasu w Kościele miało miejsce wiele wydarzeń, które pogłębiły dialog katolicko-żydowski. Wskazał, że każdy pontyfikat, począwszy od papieża Pawła VI, stanowi oddzielny rozdział historii wzajemnych relacji między katolikami i Żydami.

Zdaniem hierarchy decydujący o aktualnym kształcie tych relacji był pontyfikat bł. Jana Pawła II, który przełożył teologiczną ortodoksję dialogu na ewangeliczną praktykę. "Punktami milowymi w tej dziedzinie, wytyczającymi kierunek myślenia i działania, pozostają słowa i gesty Jana Pawła II wobec Żydów: spotkanie w rzymskiej synagodze, nawiązanie stosunków z państwem izraelskim, wizyta w Izraelu z modlitwą przy Murze Świątynnym i słowami wypowiedzianymi w Yad Vashem, nazwanie Żydów starszymi braćmi w wierze, słowa o grzechach antysemityzmu, oczyszczenie pamięci Kościoła z przewinień antyżydowskich. Jan Paweł II pozostanie wzorcową ikoną dialogu na całe pokolenia" - podkreślił bp Cisło.

XVII Dzień Judaizmu, centralnie obchodzony w Sandomierzu, przygotowuje - jak pisze w liście bp Cisło - do obchodów 50. rocznicy soborowej deklaracji otwierającej Kościół na dialog z judaizmem, z którego wyrasta chrześcijaństwo.

Gośćmi sandomierskich uroczystości będą m.in. ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner i naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

Podczas spotkania inaugurującego obchody w Zamku Kazimierzowskim zaplanowano m.in. wykład prof. Waldemara Kowalskiego z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, o Polakach i Żydach w Sandomierzu.

W Warszawie w Kościele Środowisk Twórczych przy pl. Teatralnym 17 stycznia o godz. 19 liturgii Słowa Bożego z komentarzem żydowskim i chrześcijańskim będzie przewodniczył bp Rafał Markowski. W niedzielę 19 stycznia będzie można zwiedzić Synagogę Nożyków.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Jedną z inspiracji była soborowa deklaracja "Nostra aetate" (o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich). W Polsce Dzień Judaizmu przypada corocznie w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Obchodzony jest on również przez inne Kościoły lokalne, np. we Włoszech, Austrii, Holandii i Szwajcarii.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.