Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm

„Kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” – te słowa Jana Pawła II przytoczyli podczas katolicko-żydowskiego nabożeństwa w rzymskokatolickiej archikatedrze przemyskiej przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik i przewodniczący Komisji ds. Dialogu z Judaizmem, biskup Mieczysław Cisło.

Nabożeństwo Słowa Bożego rozpoczął komentarz abpa Michalika. Metropolita przemyski przypomniał, że judaizm ściśle łączy się z religią chrześcijańską. „Modlimy się tymi samymi słowami odmawiając psalmy. Chrześcijaństwo musi utrzymywać dialog z wszystkimi religiami, a judaizm ma wśród nich szczególne miejsce” – powiedział abp Michalik.

Odczytane zostały teksty Pisma Świętego z Księgi Rodzaju i z Listu św. Pawła do Rzymian. Do pierwszego z nich komentarz wygłosił rabin Krakowa – Boaz Pash, do drugiego biblista – ks. prof. dr hab. Stanisław Haręzga.

Rabin mówił, że podobnie jak Abraham i my dzisiaj wielu rzeczy nie rozumiemy, zastanawiamy się dlaczego dzieje się tyle zła, stajemy przed wieloma wątpliwościami. Zauważył, że zarówno Izaaka, jak i Abrahama cechowała ufność Bogu. Ks. Haręzga stwierdził, że miłość Boga do ludzi jest jedna i przeogromna, i odnosi się do wszystkich narodowości. Św. Paweł wymienia całą listę rzeczy, które nie są w stanie odłączyć człowieka od tej miłości.

Homilię po Ewangelii wygłosił bp Cisło, który na początku odniósł się do bohaterów pierwszego czytania. „Abraham staje przed nami jako wzór gotowości przyjmowania woli Bożej, nieraz trudnej, która jawi się krzyżem, cierpieniem i ofiarą” – mówił kaznodzieja. Dodał, że ofiara Izaaka jest zapowiedzią przyszłej najdoskonalszej ofiary Chrystusa.

Biskup przypomniał, że Jan Paweł II poprzez swoje działania, gesty i słowa, dał wspaniały przykład zaangażowania w budowanie więzów katolicko-chrześcijańsko-żydowskich. Przytoczył stwierdzenie papieża, że „kto spotyka Jezusa, spotyka judaizm” i że „antysemityzm jest grzechem”. Te same słowa przytoczył w swoim przemówieniu abp Michalik.

Bp Cisło zauważył też, że Jan Paweł II nie bał się bolesnej przeszłości, czego wyrazem była kartka włożona przez niego podczas modlitwy przed Ścianą Płaczu w Jerozolimie. „Ojciec Święty napisał na niej modlitwę z prośbą o przebaczenie za wszelkie krzywdy wyrządzone przez chrześcijan wobec Żydów” – powiedział kaznodzieja.

Podkreślił, że Benedykt XVI tę linię nie tylko podtrzymał, ale też rozwija i mocno angażuje się w dialog z Żydami. Przykładem tego może być odwiedzenie przez Ojca Świętego synagog w Kolonii w Niemczech, w Nowym Jorku i Rzymie.

Zauważył, że papież poświęca wiele uwagi właściwym relacjom pomiędzy katolikami a Żydami, czego wyrazem jest choćby adhortacja „Verbum Domini”, w której zaznacza on, że nie da się zrozumieć Nowego Testamentu bez objawienia starotestamentalnego. Bp Cisło przytoczył również opinię Ojca Świętego, który Żydów uważa nie tylko za starszych braci, ale także za ojców w wierze.

Na wspólne nabożeństwo złożyły się także akt pokutny i znak pokoju.

Kolejny Dzień Judaizmu odbędzie się za rok w Rzeszowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama