Przerażające zeznania ocalałych z "pól śmierci"

Amnesty International oskarżyła we wtorek dżihadystów z Państwa Islamskiego o dokonywanie czystek etnicznych i zbrodni wojennych na północy Iraku. Mniejszości etniczne i religijne padają tam ofiarami masowych egzekucji.

Cytując "przerażające zeznania" ocalałych, organizacja twierdzi, że z rąk islamistów giną przede wszystkim chrześcijanie, szyiccy Turkmeni i jazydzi.

W swoim raporcie AI podkreśla, że ma dowody na to, iż w sierpniu doszło do wielu masowych egzekucji w rejonie zamieszkanego głównie przez jazydów miasta Sindżar na północy Iraku. Jazydzi to mówiący po kurdyjsku wyznawcy synkretycznej religii łączącej elementy wierzeń indoirańskich, judaizmu, nestorianizmu i islamu.

Według AI dziesiątki mężczyzn i chłopców zostały wywiezione pikapami na obrzeża wsi, gdzie następnie zostały zabite.

Państwo Islamskie "zamieniło tereny wiejskie Sindżaru w pola śmierci (...) podczas swojej brutalnej kampanii, by zatrzeć wszelkich ślady ludności niearabskiej i muzułmanów, którzy nie są sunnitami" - zaznacza organizacja.

Według niej do najkrwawszych ataków doszło 3 i 15 sierpnia we wsiach Kinije i Koczo. Ofiar były tam setki - twierdzi AI.

Jeden z ocalałych, Salem, opowiadał, że zanim udało mu się uciec, ukrywał się przez 12 dni w pobliżu miejsca egzekucji. "Uratował mnie muzułmański sąsiad, który ryzykował życiem, aby mnie ocalić. Przez 12 dni co noc przynosił mi jedzenie i wodę" - relacjonował Salem.

Z kolei Said przeżył, choć miał pięć ran postrzałowych. W masakrze zginęło jego siedmiu braci.

"Setki, a może nawet tysiące" kobiet i dzieci z mniejszości jazydów zostały porwane przez islamistów, a "tysiące sterroryzowanych ludzi" uciekły - pisze Amnesty International.

"Los większości z setek porwanych i przetrzymywanych przez Państwo Islamskie jazydów jest nieznany. Wielu grożono gwałtem (...) lub zmuszano do przejścia na islam" - czytamy w raporcie.

Sunnickie ugrupowanie zbrojne o nazwie Państwo Islamskie, które jest także obecne w Syrii, na początku czerwca rozpoczęło swą ofensywę w Iraku, zajmując terytoria na północy oraz zachodzie i siejąc tam postrach. 25 sierpnia Wysoka Komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay oskarżyła dżihadystów o dokonywanie czystek etnicznych i religijnych w Iraku. (PAP)

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anna
  02.09.2014 07:43
  Coś mało media katolickie o tym piszą. Boicie się ?
 • @Anna
  02.09.2014 10:13
  Jak dotąd, to tylko media katolickie obchodziły te rzezie. Reszta, z Obamą na czele, twierdziła, że "to nie jest prawdziwa twarz islamu".
 • aaa
  02.09.2014 17:31
  Ukrywana i brzydka prawda o wojnie w Syrii jest taka, że amerykanie już 2 lata popierali i finansowali islamistów ( w mediach niby, że "demokratyczną opozycję" ) przeciwko Assadowi, nie dlatego, że to niedobry dyktator, lecz dlatego, że popierał Iran przeciw Izraelowi. Tak że wojna w Syrii to bratnia interwencja Usraela dla wsparcia izraelczyków w regionie. Los ludności cywilnej w Syrii był w tej układance na 3 bo nawet nie na 2 planie. Z tego wspierania powstał obecnie kalifat i wojna domowa w Iraku. Takie są owoce natowskich interwencji, kiedy faworyzuje się tylko jedna nację obecną na Bliskim wschodzie od 65 lat.
  Tak że amerykanów nie powinno się rozpatrywać w kwestii nagłaśniania/ nie nagłaśniania tragedii chrześcijan tylko jej spowodowania.
 • obserwator
  02.09.2014 19:20
  Kiedy USA zerwą sojusz z Arabią Saudyjską. To ona za tym stoi. Jest suunicka. A skąd oni mają takie pieniądze ? Co żydzi im dali ? Arabia Saudyjska ich sponsoruje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.