Al-Kaida wzywa dżihadystów do jedności

Odłamy Al-Kaidy w Maghrebie (AQMI) i w Jemenie (AQAP) zaapelowały we wtorek do dżihadystów w Iraku i Syrii o zjednoczenie sił przeciwko tworzonej przez USA koalicji do walki z Państwem Islamskim (IS).

W bezprecedensowym komunikacie Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQMI) i Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) zachęcają swych "braci mudżahedinów w Iraku i w Lewancie do zaprzestania wzajemnego zabijania się i połączenia swych sił przeciwko amerykańskiej kampanii i diabolicznej koalicji, która zagraża nam wszystkim".

Apel odnosi się do rozbieżności między Państwem Islamskim, które zdystansowało się od Al-Kaidy i ogłosiło kalifat na części terytorium Iraku i Syrii, a Frontem Al-Nusra, syryjską filią Al-Kaidy, wierną jej przywódcy Ajmanowi al-Zawahiriemu.

AQMI i AQAP wzywają także w komunikacie do współpracy "tych wszystkich, który podjęli walkę z tyranem Baszarem (el-Asadem, syryjskim prezydentem)". Apelują do nich, by "nie dali się oszukać Amerykanom i nie stali się ich pionkami", a także by plemiona sunnickie w Iraku i Syrii "nie zapomniały amerykańskich zbrodni i nie stały się częścią koalicji".

Obydwa odłamy Al-Kaidy apelują do muzułmanów, głównie na Półwyspie Arabskim, aby "zapobiegli udziałowi żołnierzy w wojnie przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego".

Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu Al-Kaida "obiecuje czarne dni" - akcje wymierzone przeciwko Zachodowi i jego arabskim sojusznikom.

USA próbują zbudować koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu. W poniedziałek odbyła się w Paryżu międzynarodowa konferencja dotycząca wsparcia dla Iraku przeciwko Państwu Islamskiemu.

Amerykanie już od 8 sierpnia prowadzą w Iraku naloty przeciwko IS, która zajęła znaczne tereny wschodniej Syrii oraz północno-zachodniego Iraku. Choć mandat misji USA był początkowo ograniczony głównie do niesienia pomocy humanitarnej oraz ochrony mieszkających w Iraku obywateli amerykańskich, to stopniowo rozszerzono bombardowania także na obiekty wojskowe IS.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg