Odłamy Al-Kaidy w Maghrebie (AQMI) i w Jemenie (AQAP) zaapelowały we wtorek do dżihadystów w Iraku i Syrii o zjednoczenie sił przeciwko tworzonej przez USA koalicji do walki z Państwem Islamskim (IS).
W bezprecedensowym komunikacie Al-Kaida Islamskiego Maghrebu (AQMI) i Al-Kaida Półwyspu Arabskiego (AQAP) zachęcają swych "braci mudżahedinów w Iraku i w Lewancie do zaprzestania wzajemnego zabijania się i połączenia swych sił przeciwko amerykańskiej kampanii i diabolicznej koalicji, która zagraża nam wszystkim".
Apel odnosi się do rozbieżności między Państwem Islamskim, które zdystansowało się od Al-Kaidy i ogłosiło kalifat na części terytorium Iraku i Syrii, a Frontem Al-Nusra, syryjską filią Al-Kaidy, wierną jej przywódcy Ajmanowi al-Zawahiriemu.
AQMI i AQAP wzywają także w komunikacie do współpracy "tych wszystkich, który podjęli walkę z tyranem Baszarem (el-Asadem, syryjskim prezydentem)". Apelują do nich, by "nie dali się oszukać Amerykanom i nie stali się ich pionkami", a także by plemiona sunnickie w Iraku i Syrii "nie zapomniały amerykańskich zbrodni i nie stały się częścią koalicji".
Obydwa odłamy Al-Kaidy apelują do muzułmanów, głównie na Półwyspie Arabskim, aby "zapobiegli udziałowi żołnierzy w wojnie przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego".
Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu Al-Kaida "obiecuje czarne dni" - akcje wymierzone przeciwko Zachodowi i jego arabskim sojusznikom.
USA próbują zbudować koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu. W poniedziałek odbyła się w Paryżu międzynarodowa konferencja dotycząca wsparcia dla Iraku przeciwko Państwu Islamskiemu.
Amerykanie już od 8 sierpnia prowadzą w Iraku naloty przeciwko IS, która zajęła znaczne tereny wschodniej Syrii oraz północno-zachodniego Iraku. Choć mandat misji USA był początkowo ograniczony głównie do niesienia pomocy humanitarnej oraz ochrony mieszkających w Iraku obywateli amerykańskich, to stopniowo rozszerzono bombardowania także na obiekty wojskowe IS.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…