Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie?

Szef Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri ogłosił, że unieważnił decyzję o powstaniu Państwa Islamskiego w Iraku i Lewancie - poinformowała telewizja Al-Dżazira. Organizacja ta została stworzona w kwietniu przez szefa Al-Kaidy w Iraku Abu Bakra al-Bagdadiego.

"Szejk Abu Bakr al-Bagdadi popełnił błąd", tworząc nową organizację "bez konsultowania się z nami" - napisał szef Al-Kaidy w liście opublikowanym na stronie internetowej Al-Dżaziry. Ta inicjatywa "zaszkodziła wszystkim dżihadystom" - ocenił i zastrzegł, że "Front al-Nusra w Lewancie jest niezależną odnogą Al-Kaidy".

Na początku kwietnia Bagdadi oświadczył, że dżihadystyczny Front al-Nusra, który w Syrii walczy z reżimem Baszara el-Asada, jest odgałęzieniem Al-Kaidy w Iraku. Oświadczenie Bagdadiego zostało zamieszczone na stronach internetowych wykorzystywanych przez islamistów. Jak podano wówczas, oba ugrupowania miały od tamtej pory występować wspólnie pod nazwą Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie.

W grudniu 2012 roku USA wpisały Front al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych. W szeregach Frontu są głównie Syryjczycy, ale także wielu dżihadystów z zagranicy: Arabowie, w tym Palestyńczycy, przybysze z Kaukazu i Azji Środkowej, z północnej i wschodniej Afryki, a także z Europy.

Od śmierci Osamy bin Ladena w maju 2011 roku Ajman al-Zawahiri stoi na czele Al-Kaidy.

«« | « | 1 | » | »»