Żydowskie święto Sukkot, zwane Świętem Szałasów lub Kuczek, rozpoczęło się 8 października br. w handlowej Galerii Korona Kielce.
Wybudowany został tam symboliczny szałas, w którym wolontariuszki – studentki z Jerozolimy i Tel Awiwu codziennie do soboty 11 października w godzinach wieczornych będą przedstawiać zwyczaje żydowskie, a także historię kieleckich Żydów, którzy opuścili Kielce po II wojnie światowej.
Na inaugurację Święta Szałasów przybili kielczanie oraz młodzież ze szkół kieleckich, w których przed południem wolontariuszki z Fundacji Adam le Adam z Jerozolimy prowadziły warsztaty zorganizowane w ramach projektu Uszpizin/Goście. Prowadzącym ze strony polskiej i zarazem tłumaczem był pastor Janusz Daszuta z Kościoła ewangelicko-metodystycznego. Po błogosławieństwie udzielonym przez wolontariuszki pastor przybliżył istotę święta Sukkot oraz przedstawił sylwetki biblijnych „gości”: Abrahama i Izaaka.
- Szałas jest otwarty dla wszystkich, którzy zechcą przyjść i spędzić z gospodarzami czas. Do naszego szałasu przybywać będą również specjalni goście: Żydzi kieleccy, którzy po wojnie wyjechali z naszego miasta – zapowiedział w imieniu organizatorów Andrzej Białek.
Dzień wcześniej i przed południem goście z Izraela przeprowadzili warsztaty dla uczniów kieleckich szkół, dotyczące m.in. judaizmu, współczesnego Izraela, historii Żydów w Polsce. Byli m.in. w I LO im. Stefana Żeromskiego, w Zespole Szkół Zawodowych oraz w Gimnazjum im. Mikołaja Reja. W następnych dniach m.in. w Liceum Katolickim św. Jadwigi Królowej i II LO im. Śniadeckich.
W sobotę 11 października o godz. 18.30 w Galerii Korona obok symbolicznego namiotu odbędzie się koncert pieśni żydowskich w języku jidysz w wykonaniu Beaty Czerneckiej, której towarzyszyć będą artyści Piwnicy pod Baranami z Krakowa.
Sukkot, w Polsce zwane świętem Szałasów lub Kuczek, to jedno z najradośniejszych świąt żydowskich obchodzone na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z Egiptu. To święto plonów trwające siedem dni, podczas którego Żydzi mieszkają w szałasach i wierzą, że właśnie wtedy przybywa na ziemię siedmiu świętych gości, zwanych uszpizin. Są to praojcowie: Abraham, Izaak, Jakub oraz Mojżesz, Aaron, Józef i Dawid, pragnący spędzić czas pod dachem śmiertelnych.
Organizatorami „święta Sukkot” w Kielcach są: Stowarzyszenie im. Jana Karskiego i Stowarzyszenie Adam le Adam z Jerozolimy. Projekt realizowany jest także dzięki życzliwości Galerii Handlowej Korona. Zorganizowane przez ostatnie dwa lata dwie jego edycje cieszyły się dużym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i młodych kielczan.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…