XVIII Dzień Judaizmu. Centralne ogólnopolskie obchody odbędą się w diecezji bielsko-żywieckiej, która jest ich gospodarzem i organizatorem. Uroczystości w Bielsku-Białej, Cieszynie, Oświęcimiu i Żywcu przywołają pamięć o wspólnej historii chrześcijan i Żydów na terenie naszej diecezji. Mają też być krokiem ku lepszemu dialogowi wyznawców judaizmu i uczniów Chrystusa w przyszłości.
– Postrzegamy je jako szansę odczytywania cennych i dobrych treści. Zainspirowani promowaną od lat przez ks. proboszcza Józefa Święcickiego Drogą Krzyżową na terenie byłego obozu w Birkenau odbyliśmy wspólną pielgrzymkę do tego miejsca, a także do Centrum Dialogu i Modlitwy, gdzie spotkaliśmy się z ks. Manfredem Deselaersem, od lat zaangażowanym w dialog chrześcijańsko-żydowski. Z młodzieżą odbyliśmy też w tych miejscach dzień skupienia o św. Edycie Stein. Te doświadczenia przydały się przy opracowaniu projektu – tłumaczy ks. Studenski, który wraz z ks. Marcinem Sandokiem uczestniczył też w Jerozolimie w seminarium historycznym w Instytucie Yad Vashem.
– Chodziło o to, by lepiej poznać przeszłość narodu żydowskiego, której z powodu zagłady, a potem też propagandy nie mieliśmy okazji poznać. Bardzo cenne były również spotkania z rabinami, które pozwoliły zrozumieć wiele z tego, co nas tak bardzo różni jako wyznawców Jedynego Boga – dodaje kapłan.
Przemówić do serc
Projekt edukacyjny „Przez wspólną historię – ku przyszłości” to ciekawa propozycja szkolnej wizyty w Oświęcimiu, rozpoczynanej w Muzeum Żydowskim i w synagodze Chewra Lomdej Misznajot, ostatnich śladach żyjącej kiedyś w tym mieście żydowskiej społeczności. Później zaplanowane jest zwiedzanie miejsca pamięci: Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau według specjalnie opracowanego programu i zapoznanie się z tragedią zagłady, która dotknęła wielu Żydów. Podsumowaniem jest spotkanie w Centrum Dialogu i Modlitwy.
Aby taka wyprawa szlakiem historii mogła rzeczywiście poprowadzić młodych ku przyszłości, niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie uczniów, by rozumieli, co stało się w Auschwitz-Birkenau, ale także poznali tradycje, symbole i obyczaje żydowskie, umieli dostrzegać wokół siebie ślady wspólnych korzeni, a także rozumieli wagę dialogu i sens wspólnego budowania przyszłości. Zebrano więc wszystkie niezbędne na ten temat informacje, które w przyszłości pomogą nauczycielom i katechetom w przygotowaniu młodzieży do uczestnictwa w projekcie. Wydana niedawno publikacja zawiera ważne i praktyczne informacje.
Dostosowane do potrzeb uczniów w różnym wieku scenariusze lekcji religii opracowali katecheci: ks. Marek Studenski, ks. Tomasz Chrzan, Katarzyna Kajor-Suwała i Dorota Kania, a historyczny materiał na temat ofiar obozu Auschwitz sporządziła Teresa Wontor-Cichy z PMAB. Jest też wykaz najważniejszych dokumentów Kościoła na temat judaizmu i prezentacja postaci ks. Manfreda Deselaersa z CDiM. Całość tematów zaprezentowano na konferencji dla pedagogów w Bielsku-Białej. Jak zauważa we wstępie do wydawnictwa bp Pindel, w całym przedsięwzięciu chodzi o to, by skłonić dyrektorów szkół, wychowawców i katechetów do takiej właśnie wizyty w byłym nazistowskim obozie zagłady. – Jest to miejsce tragiczne, ale równocześnie niosące ważne przesłanie dla człowieka i świata – napisał bp Pindel. – Jest ono w stanie przemówić do młodych serc mocniej niż jakiekolwiek słowa rad czy pouczeń.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.