Nie żyje Elio Toaff

W wieku 99 lat zmarł 19 kwietnia Elio Toaff, emerytowany główny rabin Rzymu. To on - jako zwierzchnik Żydów Wiecznego Miasta - zaprosił Jana Pawła II do odwiedzenia 13 kwietnia 1986 roku stołecznej synagogi. W czasie tej historycznej wizyty papież nawał wyznawców judaizmu “starszymi braćmi w wierze”. Głównym rabinem Rzymu był pół wieku: w latach 1951-2001.

W wywiadzie jakiego udzielił w zeszłym roku z okazji 99. rocznicy urodzin biuletynowi rzymskiej gminy przypomniał: “Czasy nie są łatwe, słyszy się o ludziach, którzy cierpią, nie są w stanie utrzymać równowagi w łonie własnych rodzin, którzy nie potrafią zapanować nad swymi instynktami. Albo też o takich, którzy potrzebują jedynie przyjacielskiej rady i błogosławieństwa. Moja rada to zdobyć się na odwagę. Ale przede wszystkim nie marnować nigdy okazji zaangażowania się w dwie sprawy, które pozwalają nam zachować tożsamość: pomagać innym i uczyć się”.

Urodził się 30 kwietnia w 1915 roku w Livorno w Toskanii. Podczas II wojny światowej walczył w szeregach włoskiego ruchu oporu.

Głównym rabinem Rzymu został w 1951 roku. Funkcję tę pełnił przez 50 lat. 

W październiku 2009 powstała Fundacja jego imienia, której pierwszą inicjatywą była organizacja wizyty w synagodze Benedykta XVI, 17 stycznia 2010.

Gdy w 2010 rabin skończył 95 lat, w uroczystych obchodach jego urodzin 3 maja wzięli udział m.in. prezydent Giorgio Napolitano i premier Silvio Berlusconi. Przy tej okazji przypomniano, że Toaff „jest wielkim włoskim Żydem”, a jego życie – partyzanta w czasie okupacji Włoch, rzecznika dialogu z chrześcijanami – "to autentyczne dzieje włoskiego żydostwa, od ustaw rasowych z 1938 roku do dziś".

W listopadzie 2000 r. rabin Toaff otrzymał doktorat honorowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

«« | « | 1 | » | »»
 • maja
  21.04.2015 16:24
  Starsi bracia w wierze umarli wraz z Chrystusem.W przeciwieństwie do Pana Jezusa - nie zmartwychwstali. Talmudyczny judaizm to nie starszy brat chrześcijan. To wielka pomyłka. To jak kłamstwo tysiąc razy powtórzone.
 • _jasiek
  21.04.2015 19:04
  Nazwał "starszymi braćmi", zaś "w wierze" dodał na własną rękę Arcybiskup Muszyński. "I rozeszła się ta wieść wśród Żydów, i jest powtarzana aż do dnia dzisiejszego". Mt 28,15.
 • Gość
  31.05.2016 23:22
  JP2 pewnie mu (Elio Toaffowi) nie wspomniał, że poza Kościołem (katolickim) nie ma zbawienia. Po co jeszcze by się nawrócił i byłby skandal...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.