Rezolucja PE nt. prześladowania mniejszości religijnych

4 lutego w Parlamencie Europejskim w Strasburgu została przyjęta uchwała w sprawie „Systematycznego masowego mordowania mniejszości religijnych przez tzw. Państwo Islamskie”.

Pomysłodawcą rezolucji jest szwedzki europoseł Lars Adaktusson. Projekt poparły prawie wszystkie partie Parlamentu Europejskiego, w tym wielu eurodeputowanych z Polski.

Wynik głosowania jest nie tylko aktem symbolicznym. Przyjęta uchwała bowiem „wzywa członków Rady Bezpieczeństwa ONZ do wsparcia wnoszenia spraw przez Radę Bezpieczeństwa do Międzynarodowego Trybunału Karnego w celu zbadania naruszania praw chrześcijan i jazydów oraz innych mniejszości”.

Parlament Europejski zdecydowanie stwierdził, że prześladowania i okrucieństwa popełniane w skali międzynarodowej należy uznać za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości, a tzw. „Państwo Islamskie” dopuszcza się ludobójstwa na chrześcijanach oraz innych mniejszościach. W związku z tym europosłowie domagają się podjęcia działań na mocy Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa (1948 r.). Podkreślają, że każdy, kto dopuszcza się takich czynów, powinien jak najszybciej zostać postawiony przed wymiarem sprawiedliwości i osądzony. Społeczność międzynarodowa, a szczególnie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały wezwane do aktywnego zwalczania radykalizmu przez usprawnienie wymiaru sprawiedliwości, a przede wszystkim przez prewencję, gdyż przyłączanie się ich obywateli do tzw. „Państwa Islamskiego” jest niedopuszczalne i karygodne.

Parlament Europejski uznał także, że prześladowania trwające na Bliskim Wschodzie są czynnikiem, który przyczynia się do masowej migracji i wewnętrznych przesiedleń. Wezwał zatem do ochrony ofiar i do niesienia im pomocy wszystkimi możliwymi sposobami.  W obliczu narastającego problemu europarlamentarzyści wezwali Unię Europejską do powołania stałego specjalnego przedstawiciela ds. wolności religii i przekonań (§10 dokumentu).

«« | « | 1 | » | »»
  • JAWA
    06.02.2016 12:39
    nie każda masowa zbrodnia jest ludobójstwem ale i tak popieram http://www.citizengo.org/pl/pr/32679-zbrodnie-na-chrzescijanach-w-iraku-ludobojstwo-petycja-do-ue-i-onz
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.