Wlk. Brytania myśli: Ludobójstwo czy nie?

Wśród brytyjskich polityków trwa dyskusja, czy uznać prześladowania chrześcijan i innych mniejszości religijnych w Iraku i Syrii za ludobójstwo.

Rząd sprzeciwia się wydaniu deklaracji w tej sprawie twierdząc, że powinny to zrobić międzynarodowe instytucje sądownicze. Taka deklaracja pociągałaby za sobą poprawki w prawie imigracyjnym, które ułatwiałyby członkom prześladowanych przez ISIS grup religijnych uzyskanie azylu w Wielkiej Brytanii. Tego właśnie boi się konserwatywny rząd i dlatego instruuje członków swojej partii, by głosowali przeciw.

Członkowie Izby Lordów będący inicjatorami uchwalenia rezolucji uznającej przestępstwa popełnianie przez ISIS za ludobójstwo przypominają, że brytyjski minister spraw zagranicznych wielokrotnie wyrażał niezadowolenie  tym, że w swoim czasie opóźniano podjęcie takiej decyzji w przypadku Bośni i Rwandy. Zarazem zauważają, że oficjalne użycie terminu „ludobójstwo” znacznie przyśpiesza reakcję wspólnoty międzynarodowej, jak to miało miejsce w przypadku Jugosławii czy Kambodży. Członek Izby Lordów Helena Kennedy tak uzasadnia swoje poparcie dla projektu rezolucji: „Świadectwa jazydek uwięzionych przez ISIS przeszywają serca. Opisują one zarzynanie setek mężczyzn i chłopców, porwania kobiet i dziewcząt gwałconych miesiącami, traktowanych przez bojówkarzy ISIS jak zwierzęta. Niektóre z dziewcząt mają zaledwie 8-9 lat” – dodała parlamentarzystka.  Głosowanie w Izbie Lordów zaplanowano na dzisiaj.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.