Wolność religijna i szacunek dla każdej religii to tematy stojące w centrum drugiej już debaty zorganizowanej w Waszyngtonie przez Departament Stanu USA. Potrwa ona do czwartku.
W spotkaniu bierze udział ponad tysiąc przedstawicieli rządów, organizacji międzynarodowych, liderów religijnych i działaczy społecznych z całego świata. Pierwszy dzień obrad poświęcony jest tematowi wolności religijnej i sprawom, które ją zapewniają. W drugim dniu spotkania odbędą się trzy sesje, w czasie których przedyskutowane zostaną wnioski z pierwszej debaty oraz poruszone zostaną inne kwestie związane z wolnością religijną. Chodzi tu między innymi o bezpieczeństwo narodowe, rozwój ekonomiczny, ochronę dziedzictwa kulturowego czy kryzysy humanitarne.
Ostatni dzień waszyngtońskiej debaty będzie poświęcony konkretnym działaniom, jakie powinny podjąć rządy poszczególnych państw, aby przeciwdziałać prześladowaniom religijnym i zapewnić wolność w wyznawaniu wiary. W tej części wezmą udział także osoby, które przeżyły prześladowania religijne, dzieląc się z uczestnikami swoim doświadczeniem.
Ponad 37 proc. mieszkańców tego kraju uważa się za niewierzących.
Czyli o różnych "odmianach" antysemityzmu i o tym, czy Polacy są antysemitami.
Judaizm nie jest dziś monolitem, jednak jego rdzeń pozostaje niezmienny: Bóg, Opoka Izraela.