Nigeria przeżywa trudne chwile

Kościół doświadczył tu ataków ze strony ugrupowania Boko Haram; ostatni atak dotknął kard. Onaiyekana.

Dwudniową wizytę w Nigerii rozpoczyna 7 maja przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. Abp Vincenzo Paglia udaje się tam na zaproszenie episkopatu tego afrykańskiego kraju. Odwiedzi diecezje Owerri, Lagos i Abudża, gdzie spotka się z grupami i stowarzyszeniami rodzin oraz zaprezentuje biskupom posynodalną adhortację apostolską „Amoris laetitia”. Zapytaliśmy go, jak przesłanie tego dokumentu wiąże się z groźną sytuacją przemocy w Nigerii.

„Niewątpliwie Nigeria przeżywa trudne chwile. Sam Kościół doświadczył tu ataków ze strony ugrupowania Boko Haram; ostatni atak dotknął kard. Onaiyekana. Właśnie ze względu na tę sytuację przesłanie «Amoris laetitia» może być pomocą w głębszym przeżywaniu Ewangelii, jak i zaangażowaniu Kościoła na rzecz rodzin. Adhortacja wymaga nie tylko odnowy duszpasterstwa rodziny, ale o wiele więcej, mianowicie zmiany podejścia, czy lepiej powiedzieć kształtu Kościoła, tak by był on Kościołem rodzinnym, który towarzyszy wszystkim rodzinom, rozumie je i wspomaga. Adhortacja wzywa wszystkie Kościoły lokalne do przeprowadzenia rachunku sumienia i odnowy motywacji. Musi to dotyczyć także Kościoła afrykańskiego, który nieraz mówił o Kościele jako rodzinie Bożej. Jest tu ważny aspekt pozytywny: w Afryce, inaczej niż w kulturze  europejskiej i zachodniej, «my» jest silniejsze niż «ja». Kultura społeczności jest tu mocniejsza niż kultura indywidualistyczna, taka jak na Zachodzie” – powiedział abp Paglia.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja