Pełna niepodległość regionu?

Chrześcijanie a projekt niepodległego Kurdystanu.

Siły polityczne w irackim Kurdystanie starają się na różny sposób zdobyć poparcie nie tylko muzułmanów, ale również wyznawców Chrystusa dla zaplanowanego tam na 25 września referendum, które miałoby zadecydować o pełnej niepodległości regionu. Na to między innymi wskazuje spotkanie z 25 lipca szefa sztabu prezydenta autonomii z działaczami chrześcijańskimi. Chodziło o bardziej reprezentatywne zaangażowanie ich w komitet przygotowujący głosowanie. Jeden z obecnych członków komórki organizacyjnej to wyznawca Chrystusa, ale nie wszystkie grupy związane z tą wiarą popierają jego stanowisko polityczne. Jako opcję zaproponowano więc podobne funkcje dwóm innym, wspólnie wybranym chrześcijanom.

Dla hierarchii kościelnej ważniejsze pozostają jednak inne kwestie, w obliczu których trzeba się zjednoczyć. „Priorytet stanowi pomoc w powrocie uchodźcom, odbudowanie miast i wsi zniszczonych przez wojnę” – wskazał zwierzchnik Kościoła chaldejskiego. Patriarcha Luis Raphaël Sako zaznaczył, iż sytuacja w regionie wciąż jest niepewna i bardzo delikatna.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.