Aby Koran nie służył ekstremizmowi

Prawie 160 tys. osób wzięło udział w 35. dorocznym spotkaniu Muzułmanów Francji, organizacji zrzeszającej 285 stowarzyszeń i 54 meczetów z całego kraju.

Spotkaniu, które odbyło się od 30 marca do 2 kwietnia w Parku Wystaw w Le Bourget w Paryżu, towarzyszyły obrady pod hasłem "W świetle Koranu: czytać, zrozumieć, żyć". Tematem było odczytywanie świętej księgi muzułmanów w kontekście współczesnych czasów "aby lepiej żyć z Bogiem i z ludźmi". Poruszono palący problem przeciwstawienia się ekstremizmowi i fundamentalizmowi religijnemu.

Zdecydowany sprzeciw wobec radykalizmu i terroryzmu wyraził pochodzący z Maroka przewodniczący Muzułmanów Francji, Amar Lasfar. Podczas obrad podkreślono, że muzułmanie powinni "żyć w świetle nauczania Koranu, które zaleca ludziom, aby na wszystkich etapach życia pracowali dla dobra człowieczeństwa i zachowania życia". Wskazano też, że równolegle do wiary muzułmanów w natchnione pochodzenie Koranu, jego rozumienie "pozostaje ludzkie i podlegające ciągłej ewolucji”, niestety ekstremistyczne interpretacje „wypaczyły pierwotne znaczenie orędzia (...)" tak, że "dla niektórych Koran stał się synonimem wstecznictwa, niewiedzy i przemocy" oraz "życia poza historią i na marginesie społeczeństwa”.

Podkreślono, że takie „zacofane i archaiczne spojrzenie na Koran charakteryzuje mniejszość muzułmanów”. Tym czasem trzeba "rozświetlić strefy ciemności oraz na nowo odkryć bogactwo i różnorodność, zbyt często ukryte w wyniku niewiedzy i ekstremizmu wszelkiej maści”.
Spotkanie w Le Bourget miało miejsce kilka dni po zamachu w hipermarkecie w Trèbes, w którym zginął m.in. podpułkownik żandarmerii Arnaud Beltrame Organizacja Muzułmanie Francji potępiła ten akt terroru.

Według danych Pew Research Center (2016) Francję zamieszkuje ponad 5, 7 mln muzułmanów, co stanowi 8,.8 proc społeczeństwa. Ok. 100 tys. to konwersje rodzimych Francuzów.

«« | « | 1 | » | »»
 • KTÓŚ
  10.04.2018 10:47
  "... nauczania Koranu, które zaleca ludziom, aby na wszystkich etapach życia pracowali dla dobra człowieczeństwa i zachowania życia" -- to jakiś żart. Tyle, że ponury.
 • gosc
  10.04.2018 13:11
  Kpią z rozumnych ludzi
 • Iustus
  10.04.2018 13:18
  W kontekście 100 tys. konwersji rodzimych Francuzów na islam ... Kilka dni temu GN informował, że w Wigilię Paschalną przyjęło chrzest około 4000 dorosłych Francuzów. Przy takich tendencjach za maximum kilkadziesiąt lat Francja stanie się krajem islamskim w którym będzie obowiązywał szariat.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.