Przemoc w imię Boga to bluźnierstwo

Zbyt często widzieliśmy życia i nadzieje złamane w imię religii. „Trzecia wojna światowa w kawałkach” okazała swoje okrutne oblicze światu, przekształcając żony we wdowy i dzieci w sieroty, a to wszystko w imię Boga, robiąc z Jego imienia bluźnierski użytek. To słowa jakie Papież Franciszek zawarł w liście z okazji 25. rocznicę zamachu na centrum wspólnoty żydowskiej w Buenos Aires.

List został opublikowany w argentyńskiej prasie.

18 lipca 1994 roku przed budynkiem stowarzyszenia żydowskiego (AMIA) eksplodował samochód wypełniony materiałami wybuchowymi. Spowodowało to śmierć 85 osób, a kilkaset zostało rannych. Do zamachu przyznała się palestyńska organizacja dżihadystyczna znana jako satelita Hezbollahu. Do dziś jednak trwa proces ówczesnej prezydent Cristiny Fernandez de Kirchner, oskarżonej o tuszowanie irańskiego udziału w tym ataku.

Kard. Jorge Mario Bergoglio jeszcze przed wyborem na Stolicę Piotrową, jako biskup stolicy Argentyny angażował się w wyjaśnienie tej sprawy. Jako pierwszy podpisał petycję domagającą się sprawiedliwości. W swoim tekście zwraca uwagę, że jesteśmy wezwani, aby żyć jak bracia i przekazać wartości pokoju kolejnym pokoleniom. Podkreśla też, że to nie religia rodzi wojny, ale mrok serc ludzi, którzy dopuszczają się tych irracjonalnych aktów.

«« | « | 1 | » | »»