O. Jajé: powołaniem Kościoła jest budowanie pokoju

Ojciec Amir Jajé, członek Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego uważa, że dialog z muzułmanami jest jedną z dróg potwierdzającą wierność Kościoła Chrystusowi.

Iracki dominikanin dodaje, że działania Papieża Franciszka są wyrazem jego odpowiedzialności wynikającej z autorytetu duchowego. Poprzez swoją otwartość na dialog z islamem, wyraźnie ukazuje, że powołaniem Kościoła jest budowanie pokoju, a nie tworzenie konfliktów.

O. Jajé przypomniał polemikę spowodowaną interpretacją wykładu regensburskiego Benedykta XVI w 2006 r. Wygłoszona wtedy krytyka islamu miała bezpośredni wpływ również na życie chrześcijan mieszkających w krajach o większości muzułmańskiej. Spowodowało to częściowe załamanie strosunków pomiędz Al-Azhar, prestiżowym duchowym oraz intelektualnym centrum sunnickim a Watykanem. Poszukując dróg pojednania poprzez budowanie bliższych relacji z Wielkim Imamem Ahmedem el-Tayebem, Franciszek próbuje pokonać te napięcia. Dialog jest podstawowym kierunkiem działania Papieża. I tu nie chodzi jedynie o pozytywny wizerunek, ale o doprowadzenie do zmiany opartej na harmonii i zgodzie oraz przezwyciężeniu religijnych oraz tożsamościowych podziałów. Zdaniem o. Jajé potrzeba dużo cierpliwości, ale jest on przekonany, że historia przyzna rację Papieżowi za jego działania na rzecz dialogu.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.