Wśród nich opowieść o młodej Żydówce z laickiej rodziny, która postanawia wyjść za ortodoksa. Co na to rodzina?
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Żydowskie Motywy rozpocznie się 11 września i potrwa do niedzieli 15 września. Organizatorzy zapraszają na bezpłatne projekcje najciekawszych fabuł i dokumentów poświęconych tematom żydowskim do Kina Muranów w Warszawie.
Tegoroczna edycja to ponad 30 projekcji dokumentów, filmów fabularnych i krótkometrażowych, wśród których nie zabraknie tytułów opisujących współczesne konflikty, historie miłosne oraz niuanse polityki i historii. Większość wyświetlanych filmów powstała w ostatnich dwóch latach w Izraelu, ale wśród pozycji festiwalowych znajdą się także premiery z USA, Polski, Niemiec, Australii i Meksyku. Pośród nich znajdziemy dokument "Warszawa: Miasto podzielone" (Polska, 2018) Erica Bednarskiego, który prezentując nieznane wcześniej materiały archiwalne, przeniesie widzów w dramatyczne realia życia warszawskich Żydów w 1941 roku. Publiczność festiwalu będzie miała okazję poznać m.in. głośny dokument "Król Bibi" (Izrael, 2018) o dojściu do władzy obecnego Premiera Izraela – Binjamina Netanjahu, a także intrygującą historię poszukiwania śladów żydowskiej społeczności na australijskich bezdrożach, czyli "Outback Rabbis" w reż. Danny’ego Ben-Moshe (Australia, 2018).
Festiwal każdego roku wyróżniają liczne spotkania z twórcami prezentowanych filmów. Podczas tej edycji będzie można posłuchać m.in. Kerena Michaela, producenta filmu "The Unorthodox" (Izrael, 2018) o mężczyźnie, który postanawia walczyć o prawa sefardyjskich Żydów w aszkenazyjskiej Jerozolimie, a także Dova Gil-Har, producenta "The Other Story" (reż. Avi Nesher, Izrael, 2018) – opowieści o młodej Żydówce z laickiej rodziny, która postanawia wyjść za mąż za ortodoksyjnego Żyda, co wzbudza zdecydowaną reakcję jej rodziny.
Wyświetlane filmy będą konkurować o Grand Prix – Złotego Warszawskiego Feniksa oraz o nagrody dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz najlepszego obrazu krótkometrażowego.
15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy współfinansowany jest ze środków m. st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?