Odkryto naczynia ceremonialne Inków

Zespół peruwiańskich archeologów odkrył w Machu Picchu trzy ceramiczne ofiarne naczynia ceremonialne Inków - informuje serwis internetowy Latin American Herald Tribune.

Odkrycia dokonał zespół naukowców prowadzący prace wykopaliskowe na terenie miasta Machu Picchu, zbudowanego przez Inków w XV wieku i opuszczonego z nieznanych powodów w ok. 1537 r., które znajduje się na górskiej przełęczy w Andach Peruwiańskich, w odległości 112 kilometrów na północny-zachód od Cuzco w południowej części Peru.

Jak poinformował archeolog Ruben Maqque, odkryte naczynia z długimi szyjkami, których powierzchnia obłożona została okrągłymi kamykami, służyły Inkom w trakcie ceremonii przeprowadzanych w hołdzie ziemi.

Znaleziska są pierwszymi naczyniami tego typu, odnalezionymi na terenie Machu Picchu, w części stanowiska nazywanej cmentarzem, choć nie odkryto tam ludzkich szczątków.

Archeolodzy odnaleźli też dziewięć rodzajów kamieni, przyniesionych do miasta przez inkaskich pielgrzymów z różnych części sąsiednich regionów, w tym z doliny rzeki Urubamba oraz z okręgu Sicuani na terenie Canchis - jednej z prowincji Regionu Cuzco.

Zespół peruwiańskich archeologów prowadzi prace badawcze na terenie Machu Picchu od 2007 r., zajmując się pracami konserwacyjnymi i wykopaliskowymi. (PAP)

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.