Rabini z całej Europy przybędą do Warszawy

Zjazd naczelnych rabinów różnych krajów krajów oraz największych miast europejskich odbędzie w dniach 31 października – 1 listopada w Warszawie. Będzie to największe zgromadzenie rabinów w Polsce od czasów drugiej wojny światowej. Rabini spotkają się z przedstawicielami polskiego rządu oraz odbędą 27. Zjazd Konferencji Rabinów Europejskich.


Organizatorem zjazdu oraz konferencji prasowej jest Konferencja Rabinów Europejskich (The Conference of European Rabbis). W Polsce, która aktualnie sprawuję przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, naczelni rabini omówią polityczne wyzwania, z którymi spotyka się judaizm w Europie, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii szechity czyli uboju rytualnego.

Jest to jeden z największych problemów od kiedy holenderscy parlamentarzyści zagłosowali za zniesieniem uboju rytualnego, a w Parlamencie Europejskim pojawiły się niesprawiedliwe głosy krytykujące rytuał szechity – informuje Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie.

"Tegoroczny zjazd rabinów jest świadectwem odradzania się niezwykłej społeczności żydowskiej w Polsce, która, będąc uprzednio epicentrum świata żydowskiego, została niemal zupełnie zniszczona w czasie Holokaustu – ocenia w komunikacie stołeczna gmina żydowska. Zaznacza też, że ciągu ostatnich 30 lat, liczba Żydów w Polsce wzrosła z zaledwie kilku do ponad dwudziestu tysięcy.

Na zjazd zostali też zaproszeni przedstawiciele polskiego rządu oraz ambasadorzy państw z całego świata.

Tematyce zjazdu będzie poświęcona konferencja prasową, na której wystąpi rabin Pinchas Goldschmidt – przewodniczący Konferencji Rabinów Europejskich i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Spotkanie z dziennikarzami odbędzie się we wtorek, 1 listopada o godz. 13.45 w Synagodze im. Nożyków, w Warszawie przy ulicy Twardej 6.

Po konferencji prasowej wszyscy uczestnicy zjazdu wezmą udział w popołudniowej modlitwie (Mincha), która odbędzie się w Synagodze im. Nożyków o godz. 14.15. Po dwudziestominutowej modlitwie rabini odwiedzą cmentarz żydowski przy ulicy Okopowej.

Organizatorem zjazdu jest Konferencja Rabinów Europejskich (The Conference of European Rabbis).

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JUDAIZM, RABIN, RABINI