„Zamknięcie się w sobie jest znakiem śmierci. Otwartość – symbolem rozwoju i integracji”. W tych słowach chaldejski arcybiskup Louis Sako określił cel konferencji zatytułowanej „Razem wzmacniamy współistnienie w Kirkuku i Iraku”.
Bł. Jan Paweł II zachęcał do życia w „duchu Asyżu”. To określenie zastosował po raz pierwszy po historycznym spotkaniu 27 października 1986 roku, gdy przyjął w Watykanie przedstawicieli religii niechrześcijańskich.
Pod hasłem "Religie i ideologie. Polskie perspektywy na przyszłość" w Krakowie odbyły się obrady Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ). Podczas spotkania podkreślano wybitną role Jana Pawła II dla dialogu polsko–żydowskiego. Mówiono m.in. o kształtowaniu odpowiedzialnych postaw w relacji z Żydami u młodych pokoleń. Członkowie Rady przeszli też Drogą Pamięci w byłym obozie niemieckim Auschwitz-Birkenau.
Pod hasłem „Naszym przeznaczeniem – życie razem. Religie i kultury w dialogu” w dniach 11-13 września odbędzie się w Monachium międzynarodowe i międzyreligijne spotkanie modlitewne w intencji pokoju na świecie.
Kardynałowie i biskupi wyjaśniają motywy, jakie skłoniły Benedykta XVI do zaproszenia przedstawicieli różnych religii i wyznań chrześcijańskich do Asyżu. Spotkanie odbędzie się 27 pażdziernika br.
Na konieczność szczerego dialogu z islamem, wspierania procesów integracji muzułmanów i ich udziału w życiu społeczeństw naszego kontynentu wskazali uczestnicy II Spotkania Delegatów Konferencji Biskupich ds. Stosunków z Islamem w Europie.
„Pokój jest podstawową wartością we wszystkich religiach, a obietnica pokoju obejmuje wszystkich ludzi, niezależnie od ich tradycji i zobowiązań” – napisali uczestnicy Międzynarodowego Ekumenicznego Zgromadzenia Pokojowego.
Przewodniczący i sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego spotkali się w Rzymie z szefem egipskiej dyplomacji i nowo wybranym sekretarzem Ligi Arabskiej, Nabil Al-Arabim. Kard. Jean-Louis Tauran i abp Pier Luigi Celata poruszyli m.in. kwestię relacji ze znajdującym się w Kairze z islamskim uniwersytetem Al-Azhar. Komunikat w tej sprawie opublikowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
„Jedną z najważniejszych rzeczy jaką wspólnie możemy czynić to świadczenie razem o naszym głębokim przekonaniu, że każdy człowiek jest stworzony na obraz Boga i dlatego posiada nienaruszalną godność” – powiedział Ojciec Święty przyjmując dziś na audiencji delegację najstarszej nieprzerwanie działającej żydowskiej organizacji B’nai B’rith International.
W dniach 31 maja – 2 czerwca odbędzie się w Turynie II Spotkanie Biskupów i Delegatów Konferencji Biskupich odpowiedzialnych za dialog z islamem w Europie. Organizuje je Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE).