Ale stare meczety wyglądały, jakby je piorun strzelił i psy rozwlekły. Turcy zresztą, którzy chodzili do tych meczetów, zniknęli stąd pierwsi. I już dość dawno temu...
Trwały najkrótsze dni w roku. Światło, które przebijało przez ciężkie od śniegu chmury, zdawało się gęste i szare. Zanosiło się na kolejną zamieć.
Związana była przede wszystkim z kultem sił przyrody. Panteon słowiański składał się z bóstw odpowiadających za zjawiska naturalne, ale także za niektóre aspekty życia człowieka.
W umyśle człowieka od zawsze obecne było pojęcie bóstwa.
A miało to być tak… Dawno, dawno temu za siedmioma górami, za siedmioma lasami, gdy na Śląsku ludzie oddawali cześć Słońcu, a celtyccy bogowie brali sobie za żony boginie z Łużyc i ich wyznawcy chowali na polach popielcowych prochy swoich przodków, Juliusz Cezar i jego siostra Julia przemierzali ponoć te odległe, dzikie tereny.
Kiedy po raz pierwszy spotkałem się w Indiach, Nepalu i Japonii z chrześcijanami (nie wyłączając księży katolickich), którzy uważali się równocześnie za chrześcijan, buddystów i hinduistów, miałem z początku wrażenie, że jest to absurdalny synkretyzm. Dopiero później zrozumiałem, że...
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…
Na podstawie historii narodu wybranego (Biblii) możemy stwierdzić, że Bóg wybiera pewne narody, obdarza je szczególną misją i prowadzi różnymi drogami, często dramatycznymi.
Która z nich okaże się być najbardziej "szalona"? Refleksja Erica-Emmanuela Schmitta.
Starożytni bogowie i filozofowie. Źródła Bytu i pragnienie powrotu do pierwotnego stanu doskonałości...