Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie religie.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Rynek Galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (Podkarpackie) wzbogaci się o XVIII-wieczną synagogę z Połańca. Jej rekonstrukcja rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Ceremonia rededykacji, czyli duchowej odnowy cmentarza żydowskiego z 1712 r., odbyła się wczoraj w Głogowie Małopolskim. W uroczystości wziął udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich i około 20 żyjących za granicą potomków Żydów głogowskich.
Koncerty muzyki klezmerskiej, lekcje języka hebrajskiego oraz jidysz, warsztaty tańców żydowskich oraz gotowania koszernego, a także jarmark i kolacja szabatowa to część atrakcji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Simcha", który w czerwcu odbędzie się we Wrocławiu.
Białorusini obchodzą we wtorek Radunicę, czyli dzień pamięci zmarłych - jedno z najstarszych na terytorium kraju świąt, wywodzących się jeszcze z tradycji przedchrześcijańskiej.
Opowieści o świętach żydowskich, gotowanie potraw dawnej kuchni słowiańskiej, pokazy sztuki złotniczej, drukowanie biżuterii w technice 3D - takie atrakcje przygotowało dla turystów w kwietniu i maju Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie).
Kilkudziesięciu mieszkańców Suwałk wzięło w sobotę udział w wiosennym sprzątaniu zespołu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach (Podlaskie), gdzie na blisko 7 hektarach pochowani są katolicy, prawosławni, staroobrzędowcy, żydzi, muzułmanie i wyznawcy dwóch wyznań ewangelickich.
W muzułmańskim w większości Sarajewie w końcu kwietnia zostanie odsłonięty pomnik papieża Jana Pawła II z okazji jego kanonizacji - poinformował w poniedziałek Kościół katolicki Bośni i Hercegowinie (BiH).
Akademia Studiów Islamskich Al Azhar i Rada Wielkich Ulemów zażądały w ubiegłym tygodniu od władz egipskich wydania zakazu wyświetlania amerykańskiego filmu "Noah", którego głównym bohaterem jest prorok Noe, i którego treść uznały za "sprzeczną z prawem islamskim".
Zakończyła się konserwacja dwunastu tałesów - żydowskich szat modlitewnych, które są prezentowane na wystawie głównej w Muzeum Auschwitz - dowiedziała się we wtorek PAP w biurze prasowym placówki. Tałesy należały do zgładzonych Żydów.
Wystawą "Sztetl w Lelowie - Chasydzi" Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku rozpoczął cykl ekspozycji prezentujących historię żydowskich mieszkańców miast Kielecczyzny.