O tym, jak zrozumieć Żydów, i o związkach chrześcijaństwa z judaizmem opowiadają Beata i Adam Dylusowie.
Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. My absolutnie potrzebujemy tego dialogu! – mówił abp Ryś podczas spotkania z rabinem Skórką w Centrum Dialogu w Łodzi.
Rosnąca liczba Żydów mesjanistycznych jest znakiem czasu i dla narodu Izraela, i dla Kościoła. To sprawa rodzinna.
W Tarnobrzegu chcą przywrócić pamięć o żydowskich obywatelach miasta.
Wszystkie imprezy w ramach Zjazdu Lublinerów będą otwarte, dlatego na wydarzenie zaproszeni są również mieszkańcy Lublina i regionu. To doskonała okazja do tego by poznać historię relacji wyznawców judaizmu i chrześcijaństwa, bo zarówno Żydzi jak i nie-Żydzi byli obywatelami Rzeczypospolitej.
Specjaliści podkreślają, że skala zapomnienia o masowym „przemyśle mordowania Żydów” w ramach „Aktion Reinhardt” jest ogromna. I pokazują to statystyki. Jednak pojawiła się wyjątkowa książka, która ma szansę dotrzeć do przeciętnego odbiorcy.
Historia cmentarza żydowskiego w Katowicach przy ul. Kozielskiej sięga 1868 roku. Trzy morgi ziemi kupiono od polskiego chłopa Józefa Ludnofskiego za cenę 480 talarów z przeznaczeniem na „Dom Wieczności”. Pierwszą osobą pochowaną na tym cmentarzu był czteroletni chłopiec Carl Münzer. Obecnie, za murem cmentarza zachowało się 947 nagrobków. Znajdują się tu m.in. okazałe grobowce trzech pokoleń znamienitych rodzin żydowskich, zasłużonych dla rozwoju Katowic: Goldsteinów, Schalschów, Grünfeldów czy Panofskich. Część nagrobków jest bogato dekorowana, niektóre nawiązują swą formą architektoniczną do rzymskich budowli. Na cmentarzu znajduje się pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu. Teren cmentarza jest monitorowany, obraz z kamer trafia do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które w razie potrzeby może wysłać patrol policji. Cmentarz przy Kozielskiej jest przez cały czas czynnym miejscem pochówku dla społeczności żydowskiej Katowic.
Nie było tak, że zaraz po zmartwychwstaniu Jezusa mamy do czynienia z dwoma różnymi religiami: judaizmem i chrześcijaństwem. Wszystko kształtowało się w procesie długim i żmudnym - mówił ks. prof. Mariusz Rosik.
Aby zrozumieć wydarzenia dotyczące narodzin i dzieciństwa Jezusa z Nazaretu, należy przyswoić sobie kontekst kulturowy i religijny, w jakim On przyszedł na świat - tłumaczy prof. Sławomir Jacek Żurek.
W imię religii winno się głosić pokój, a nie przemoc. Wskazali na to uczestnicy kolejnego, już 14. z kolei spotkania wspólnej komisji przedstawicieli Stolicy Apostolskiej i Wielkiego Rabinatu Izraela.